Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska zadeklarował, że zgodnie z założeniami do aktualizacji strategii energetycznej przyjętej przez rząd w marcu br., do 2030 r. udział OZE w produkcji energii elektrycznej powinien wzrosnąć do 45 proc. a po 2030 r. powinien on przekroczyć 50 proc.
Rozporządzenie bez zmian, ale z waloryzacją
Biorąc pod uwagę inflacje, rosnące koszty inwestycji, resort planuje urealnić wartości wsparcia w ramach tzw. rozporządzenia o cenie maksymalnej dla energii z budowanych morskich farm wiatrowych. Pierwsze instalacje powstaną po 2025 r. Aby tak się stało potrzebują jednak systemu wsparcia. Na mocy rozporządzenia z wiosny 2020 r. kształtuje się ono na poziomie 319,6 zł/MWh. – Samo rozporządzenie, wskaźniki, które posłużyły do oszacowania wielkości wsparcie nie mogą być zmienione. Wiązałoby się to z przemodelowaniem całego systemu pomocy publicznej, który przyznała nam Komisja Europejska. Stracilibyśmy kilka miesięcy. Widzimy jednak rosnące koszty inwestycji. Dlatego też chcemy waloryzować cenę już od pierwszej decyzji prezesa URE, które zostały wydane dla poszczególnych projektów – powiedział Zyska. Dodał, że planowane aukcje offshore, już dla kolejnych projektów, także będą uwzględniały urealnione ceny, tak aby były atrakcyjne dla inwestorów.
Julia Pali, reprezentująca PKN Orlen, wyraziła zadowolenie, że resort podejmie się korekt w systemie wsparcia i poprawy ekonomiki procesu w związku z rosnącymi cenami i napiętą sytuacją geopolityczną. Podobnie – z dużym zadowoleniem – do tej deklaracji wiceministra Zyski podszedł Marcin Wiśniewski, przedstawiciel norweskiego inwestora, firmy Equinor. – Biorąc pod uwagę rosnące koszty, ustalona w 2020 r. cena maksymalna wydaje się bardzo ambitną, dlatego tym bardziej podchodzimy z zadowoleniem do deklaracji resortu, że waloryzacja będzie miała miejsce już od pierwszej decyzji prezesa URE (dot. przyznania pomocy publicznej) – powiedział Wiśniewski.
Łączna moc zainstalowana w morskich farm wiatrowych, które mają zostać objęte wsparciem w ramach indywidulanych decyzji o pomocy publicznej w pierwszej fazie funkcjonowania systemu, wyniesie 5,9 GW. W następnych latach wsparcie będzie mogło zostać przyznane wyłącznie w formule konkurencyjnej, a więc poprzez mechanizm aukcyjny. Przepisy przewidują możliwość organizacji aukcji w latach 2025-2028.
Będzie nowy raport
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), które zorganizowało 11 maja br. spotkanie branży, zapowiedziało także prezentacje w październiku br. raportu wykonanego przez Morski Instytut UMG, Ramboll i KP Consulting. Podmioty te na nowo ocenią potencjał w zakresie mocy zainstalowanej oraz produkcji energii obecnych obszarów umożliwiających realizację morskich farm wiatrowych. Opracowanie wskaże również nowe obszary dla potencjalnych inwestycji, które będą wymagały dużego zaangażowania inwestorów, państwa i środków finansowych, aby skutecznie je zrealizować.