Aktualizacja: 05.02.2025 10:33 Publikacja: 24.01.2022 12:27
Foto: Adobe Stock
Ministerstwo infrastruktury ogłosiło możliwość składania kolejnych wniosków o wydanie pozwoleń i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich w wyłącznej strefie ekonomicznej. Chodzi o kolejne pozwolenia lokalizacyjne dla nowych projektów morskich farm wiatrowych. Ogłoszono obecnie trzy obszary, jednak docelowo będzie ich 11 o łącznej mocy ok. 5 GW. Proces wydawania pozwoleń potrwać może kilka miesięcy. W 2025 i w 2027 r. projekty te staną do rywalizacji o wsparcie w ramach aukcji offshore.
Polityka Donalda Trumpa w zakresie energii odnawialnej wywołała obawy o zbliżający się kryzys energetyczny w Stanach Zjednoczonych. Liderzy branży ostrzegają przed rosnącymi kosztami dla konsumentów i potencjalną przewagą Chin w światowym wyścigu w dziedzinie sztucznej inteligencji - pisze „Financial Times".
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Rząd zaprzecza branżowym plotkom, jakoby liberalizacja ustawy wiatrakowej miała zostać wstrzymana do czasu wyborów prezydenckich. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka ma nadzieje, że rząd przyjmie projekt w lutym. Do projektu ma zostać dodana poprawka zakładająca modernizację istniejących farm wiatrowych.
Polska Grupa Energetyczna i Ørsted, udziałowcy spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica – 2 (Baltica 2), podpisali decyzję o rozpoczęciu budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o planowanej mocy maksymalnej 1 498 MW i o wartości 30 mld zł.
Polska Grupa Energetyczna i Ørsted a więc udziałowcy spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica – 2 (Baltica 2) podjęli uchwałę w sprawie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. final investment decision, FID) rozpoczynającej fazę budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o planowanej mocy maksymalnej 1 498 MW.
Orlen Neptun, spółka z Grupy Orlen, zakończyła najważniejsze prace przy realizacji projektu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Spółka zapowiada także rozmowy z potencjalnymi partnerami przy rozwoju swoich projektów na Bałtyku, które pojawią się po 2030 roku.
Podmioty, które mają rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, będą musiały opublikować pierwsze sprawozdania o podatku dochodowym za 2025 rok. Termin na wypełnienie tego obowiązku upłynie z końcem przyszłego roku.
To już koniec programu Mój Elektryk. Zastępuje go NaszEauto. Można szykować wnioski, ale jest i haczyk. Zarząd NFOŚiGW wyjaśnia i przedstawia plany.
Choć już na ponad połowie terytorium kraju najgorsze piece bezklasowe powinny zostać zlikwidowane, część mieszkańców nadal z nich korzysta. A zawieszenie dopłat z „Czystego powietrza” utrudnia ich wymianę.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Zużycie węgla na świecie w 2024 roku osiągnęło nowe maksimum, jednak w kolejnych latach popyt na paliwo powinien się ustabilizować. Mimo że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło, dodatkowe wolumeny dostarczą odnawialne źródła energii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas