PGE będzie doglądać offshore z Ustki

Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, spółki celowej PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w porcie morskim w Ustce.

Publikacja: 22.10.2021 17:01

W budowę morskich farm wiatrowych angażuje się coraz więcej pomorskich przedsiębiorstw

W budowę morskich farm wiatrowych angażuje się coraz więcej pomorskich przedsiębiorstw

Foto: 123RF

Port Morski w Ustce jest jedną z możliwych lokalizacji bazy obsługowo-serwisowej dla planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. PGE wraz z Ørsted realizuje budowę farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego o łącznej mocy 2,5 GW. W ramach wspólnego projektu PGE odpowiada m.in. za wybudowanie i działalność operacyjną portu serwisowego, który stanie się bazą dla wspólnie realizowanych morskich farm wiatrowych. – W odległości 60 km od brzegu mamy zamiar wybudować farmę wiatrową o mocy 2,5 GW z duńską firmą Ørsted. Będzie to ważna inwestycja dla całej polskiej gospodarki. Mamy zamiar na nią wydać 40 mld złotych. Inwestycja ta stworzy w sumie 80 tysięcy miejsc pracy – powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Port w Ustce, obok portu w Łebie, jest jednym ze wskazanych w Krajowym Planie Odbudowy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

OZE
Mikołaj Budzanowski opowiada o swojej spółce i daje recepty na tańszy prąd
OZE
Producenci zielonej energii rewidują cele. Trudne czasy dla OZE
OZE
Rząd uniknie luki w rozwoju morskich farm wiatrowych? Jest projekt
OZE
Grupa Orlen i jej kanadyjski partner rozpoczęli budowę farmy wiatrowej na Bałtyku
OZE
USA odwracają się od OZE. „Polityka Trumpa rodzi obawy o kryzys energetyczny”