Czysty węgiel i zalesianie na polskiej ekspozycji na Expo

Czyste technologie węglowe, zalesianie oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych to główne wątki polskiej ekspozycji na rozpoczynającej się 10 czerwca wystawie Expo w Astanie – powiedział komisarz generalny sekcji polskiej Andrzej Stefański.

Publikacja: 16.04.2017 10:08

Astana Expo 2017 w Kazachstanie potrwa trzy miesiące. Wystawa odbywa się pod hasłem „Energia przyszł

Astana Expo 2017 w Kazachstanie potrwa trzy miesiące. Wystawa odbywa się pod hasłem „Energia przyszłości”.

Foto: materiały prasowe

Astana Expo 2017 w Kazachstanie potrwa trzy miesiące. Wystawa odbywa się pod hasłem „Energia przyszłości”.

Stefański spodziewa się dużego zainteresowania polską ekspozycją; przewiduje, że odwiedzać ją będzie ok. 400 osób dziennie.

„Każda wystawa Expo ma swój temat przewodni. W przypadku Astany tym tematem przewodnim jest +Energia przyszłości+, czyli troska o bezpieczeństwo energetyczne świata, o efektywność energetyczną. I my nawiązujemy do tej tematyki i na naszej ekspozycji prezentujemy kilka głównych wątków: zalesianie, czyste technologie węglowe oraz rewitalizację” – mówił komisarz generalny dziennikarzom PAP i IAR.

Jak podkreślił, Polska przedstawia się jako kraj pomysłowych ludzi i inteligentnej energii. „Hasło jest sformułowane po angielsku, czyli +Poland – creative people, smart energy+. Chcemy pokazać się jako ważny uczestnik międzynarodowego dialogu na temat bezpieczeństwa energetycznego i efektywności energetycznej” – wyjaśnił.

„Prezentujemy, że istnieją nowoczesne, czyste, ekologiczne technologie przeróbki węgla. Węgiel jest dla Polski bardzo ważnym źródłem energii, choć jego udział w naszym miksie energetycznym stopniowo się zmniejsza. Również dla Kazachstanu, jak i wielu innych krajów, to jest podstawowe źródło energii” – mówił.

Tłumaczył, że Polska chce pokazać, że trzeba energetykę węglową unowocześniać, czynić ją czystą technologicznie.

„Pokazujemy również kolejne polskie osiągnięcie, którym się chcemy ze światem podzielić i pochwalić – to są nasze osiągnięcia w zakresie zalesiania kraju. Poprzez zalesianie kraju w sposób skuteczny walczymy ze skutkami emisji dwutlenku węgla do atmosfery” – wskazał.

Dodał, że Polska ponadto pokazuje osiągnięcia dotyczące rewitalizacji terenów poprzemysłowych. „To hasło rewitalizacji w pewien sposób nawiązuje do polskiej kandydatury do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi. I hasłem tej wystawy jest +City reinvented+. Czyli chcemy pokazać, że Łódź już jest organizmem, który podlega rewitalizacji i że odbywa się to z sukcesem, a Polska jest gotowa podzielić się swymi pozytywnymi doświadczeniami w zakresie rewitalizacji z całą globalną społecznością” – wyjaśnił Stefański.

Komisarz generalny sekcji polskiej Andrzej Stefański przypomniał, że są dwa rodzaje wystaw Expo: wystawy światowe, gdzie kraje budują swoje własne pawilony, oraz wystawy międzynarodowe – gdzie pawilony buduje organizator. W Astanie przestrzeń na polską ekspozycję zapewnia strona kazachstańska.

Stefański w lutym przejął od strony kazachstańskiej dwukondygnacyjny pawilon o powierzchni 400 m kw. na parterze i 400 m kw. na pierwszym piętrze. Wykonawcą polskiej ekspozycji jest firma Expo Mazury. „Jest już obecna w Astanie i prowadzi prace przygotowawcze do wykonania ekspozycji” – przekazał.

Wskazał, że wielkość pawilonów narodowych jest różna. „Ta nasza powierzchnia (…) to jest jedna z większych ekspozycji na Expo” – dodał.

Podkreślił też, że szacuje się, iż Expo w Astanie w ciągu 93 dni odwiedzi 5 mln osób. „I my na podstawie udziału Polski w poprzednich Expo spodziewamy się dziennie 4 tys. osób, czyli przeciętnie w ciągu godziny 400 osób. To jest dużo” – zaznaczył.

Astana Expo 2017 w Kazachstanie potrwa trzy miesiące. Wystawa odbywa się pod hasłem „Energia przyszłości”.

Stefański spodziewa się dużego zainteresowania polską ekspozycją; przewiduje, że odwiedzać ją będzie ok. 400 osób dziennie.

Pozostało 93% artykułu
Nowa Energia
Grzegorz Maśloch, Rafał Czaja: Czas na spółdzielnie energetyczne
Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie