Saudowie planują, że elektrownia będzie produkować rocznie tyle energii co osiem średnich reaktorów atomowych.

Dp 2023 roku Arabia Saudyjska zainwestuje w ekologiczne projekty energetyczne od 30 do 50 mld dolarów. Pierwsze umowy na inwestycje zostaną podpisane już w przyszłym tygodniu poinformował minister energetyki Khalid A. Al-Falih na specjalnej konferencji prasowej. Pierwsza umowa ma dotyczyć elektrowni solarne, która ma mieć moc 10 Gigawat.

Inwestycja zakłada również budowę linii wysokiego napięcia do Jemenu, Jordanii i Egiptu. Arabia Saudyjska chce eksportować nadwyżki prądu.

Arabia Saudyjska rozpoczęła program stopniowego uniezależniania  budżetu od produkcji i eksportu ropy naftowej i gazu.

Projektem reform zajął się syn obecnego króla, książę Mohammed bin Salman.Projekt nazywa się „Vision 2030″ i zakłada, że do 2030 roku rola przemysłu w wypracowywaniu PKB ma być większa niż wydobycie i eksport ropy. A udział produktów innych niż ropa naftowa w saudyjskim eksporcie ma wzrosnąć z 16 proc. do 50 proc.

Program zakłada także obcięcie subsydiów do paliw i usług komunalnych, obniżenie zarobków w sektorze publicznym, a także zamierza wprowadzić podatek VAT od początku 2018 roku.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego 80 proc. wpływów budżetowych pochodzi ze sprzedaży ropy.

Minister energii Khalid Al-Falih poinformował też, że Saudyjczycy zmniejszyli dostawy swojej ropy na rynki mocniej niż zakładała ustalona przez OPEC dla Arabii Saudyjskiej kwota. Teraz Arabia Saudyjska dostarcza dziennie mniej niż 10 mln baryłek ropy.