Koncern we wrześniu 2017 r. uznał za nieważne 22 uznane za niekorzystne kontakty na zakup tzw. zielonych certyfikatów. Wskazywał na – Wszystkie te sprawy są w toku. Rozmowy ugodowe prowadzone są z czterema największymi podmiotami. W dwóch przypadkach są zaawansowane i jesteśmy dobrej myśli. Liczymy, że w ciągu miesiąca dojdzie do porozumienia – powiedział Przemysław Maciak z kancelarii SMM Legal, reprezentujący spółkę.

Jak podkreślił rozmowy ugodowe toczą się z podmiotami odpowiadającymi 210 MW mocy z farm wiatrowych, czyli ponad połowę mocy. Nie chciał jednak ujawnić kierunku rozmów ugodowych.

Przypomnijmy, że o rozmowach w sprawie renegocjacji umów z wiatrakami, z którymi Energa od września ub.r. była w sporze pisaliśmy w listopadzie 2017 r.

Kilkunastu inwestorów złożyło jednak wnioski o tzw. zabezpieczenie roszczeń. Decyzje sądu w tej sprawie w 90-proc. przypadków są na razie pozytywne dla Energi.

Trwają też trzy postępowania arbitrażowe. Jak wskazał Maciak, pierwszych rozstrzygnięć w tych sporach można się spodziewać w okolicy lipca. Dodał przy tym, że nie doszło do zawarcia żadnych ugód w związku z roszczeniami Energi o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia.