Według raportu Energi Norge, organizacji typu non-profit zajmującej się doradztwem w kwestiach energetycznych, do 2050 roku Norwegia ma szans korzystać w 100 proc. z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnej.

Organizacja opracowała program stopniowego odchodzenia od ropy, gazu i węgla. Program składa się z 24 propozycji politycznych rozwiązań na rzecz rozwoju zielonej energii jak np. darmowe ładowanie samochodów elektryczny na terenie całego kraju oraz zwolnienia podatkowe dla kierowców i został już przedstawiony norweskiemu ministerstwu środowiska.

Oluf Ulseth, dyrektor Energi Norge przekonuje, że teraz jest najlepszy moment na radykalne przekształcenie wszystkich sektorów norweskiej gospodarki, ograniczyć emisję i oprzeć się na energii odnawialnej z wody, wiatru oraz energii słonecznej.

Mimo że duża część norweskiej gospodarki opiera się na eksporcie surowców energetycznych, takich jak gaz i ropa naftowa, to elektrownie wodne odpowiadają za 96 proc. produkcji energii w Norwegii – pisze portal nportal.no. Norwegia jest tez liderem jeśli chodzi o samochody hybrydowe oraz elektryczne – w tym kraju jeździ już ponad 110.000 samochodów elektrycznych, a od 2025 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi – podkreśla nportal.no.