#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Księżopolski: Amerykańskie firmy nie chcą węgla

Największe amerykańskie firmy, wcale nie są za tym, żeby zrezygnować z promowania OZE i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Tak duże pieniądze zainwestowały, że dla nich jest to pewna strata – mówi dr Krzysztof Księżopolski z SGH , gość programu Michała Niewiadomskiego.

Publikacja: 10.04.2017 13:18

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Księżopolski: Amerykańskie firmy nie chcą węgla

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że Trump reprezentuje lobby teksańskie, więc kwestie rurociągów i rozwoju gałęzi naftowej są dla niego priorytetem.

Odbudowa węgla

Trump chciałby przywracać węgiel do produkcji.

– Stany Zjednoczone nie są oparte na węglu. Mają jedne z największych zasobów, natomiast wiodącym obszarem działania jest gaz łupkowy. Prezydent St. Zjednoczonych wydał rozporządzenie wykonawcze, które mówi o tym, że trzeba sprawdzić na ile poprzednie regulacje wpływały na rynek energetyczny, na ile upośledzały np. węgiel – tłumaczył Księżopolski.

Dodał, że firmy amerykańskie, w tym największe, wcale nie są za tym, żeby zrezygnować z promowania OZE i budowy gospodarki niskoemisyjnej. – One są już tak zaawansowane, tak duże pieniądze zainwestowały, że dla nich jest to pewna strata – ocenił.

Księżopolski przypomniał, że Trump podkreśla Chiny jako największego rywala ekonomicznego. – Tutaj St. Zjednoczone przegrywają. Mocy zainstalowanych w wietrze i fotowoltaice w Chinach jest więcej – mówił.

Księżopolski przyznał, że Trump węglem chce poprawić konkurencyjność gospodarki amerykańskiej. – Pytanie, czy mu się to uda- mówił gość.

– To jest skazane na niepowodzenie. To jest pewne podtrzymanie węgla, ale i tak jego znacznie będzie powoli się zmniejszać – ocenił.

Przyznał, że obserwujemy dużą niestabilność regulacyjną. – Jest to duży problem dla amerykańskich firm. Nie wiedzą co zrobić w tym momencie i jakie regulacje będą – zaznaczył.

Księżopolski podkreślił, że postępu technologicznego nic nie zatrzyma. – To może tylko spowolnić pewny proces transformacji – mówił.

Trump wywróci porozumienie klimatyczne?

Gość ocenił, że oddanie decyzji w ręce suwerennych państw (czyli mamy do czynienia z polityzacją, w zależności od koniunktury to się będzie zmieniać) nie jest dobrym sposobem ograniczenia redukcji emisji dwutlenku węgla. – Jedni się zobowiązują, inni nie – mówił.

– Trudno jest powiedzieć, czy Trump uważa, że zmiany klimatyczne to nie jest problem -dodał.

– To porozumienie nie doprowadzi nas do tego, że osiągniemy nasze cele. Działania Trumpa pokazują inne możliwości, które będą wchodziły w grę – ocenił Księżopolski.

Gość stwierdził, że Trump jako prezydent St. Zjednoczonych nie może powiedzieć „to nas w ogóle nie interesuje, stan środowiska jest poza naszym obszarem zainteresowania”. – W przypadku Stanów jest to niemożliwe. Takie podejście jest tylko w państwach afrykańskich – zaznaczył.

Gość przyznał, że Trump reprezentuje lobby teksańskie, więc kwestie rurociągów i rozwoju gałęzi naftowej są dla niego priorytetem.

Odbudowa węgla

Pozostało 94% artykułu
Nowa Energia
Grzegorz Maśloch, Rafał Czaja: Czas na spółdzielnie energetyczne
Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie