– Proces legislacyjny w Polsce trwa często powyżej jednego roku, proszę nie przywiązywać uwagi do padających dat – stwierdził Zyska.
Czytaj także: Koniec opustów dla właścicieli paneli słonecznych
Po fali krytyki, jaka spłynęła na Ministerstwo Klimatu i Środowiska po opublikowaniu projektu ustawy znoszącej korzystny systemu rozliczeń za wyprodukowane nadwyżki prądu dla osób, które zainwestują w przydomową fotowoltakę po 2021 r., w rządzie widać rozłam. Cytowany przez BiznesAlert.pl wiceminister Ireneusz Zyska poinformował, że data wprowadzenia zmian, czyli 1 stycznia 2022 r., to nie jest jednak data ostateczna.
Wcześniej na łamach „Rzeczpospolitej” Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, zaproponował, by system opustów pozostawić dla tych osób, które zdecydują się jednocześnie na instalację paneli słonecznych i pompy ciepła. W ostatnim czasie 20 proc. beneficjentów programu Czyste Powietrze postanowiło zamienić stary piec węglowy na pompę ciepła.
– To ważny element walki o poprawę jakości powietrza w naszym kraju. A wiadomo, że inwestycja w pompy ciepła jest najkorzystniejsza, gdy gospodarstwo domowe ma tani prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego będę zabiegał w resorcie klimatu, a potem w parlamencie, by zmiany systemu rozliczeń prosumentów ominęły osoby inwestujące w najczystsze źródło ciepła. Mam tutaj sojusznika w postaci byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz – zadeklarował Orzeł.