W 2019 r. farmy wiatrowe na Litwie wyprodukowały najwięcej prądu w historii, dzięki sprzyjającej wietrznej pogodzie i rozwiązaniom technologicznym – poinformowała Asocjacja Elektrowni Wiatrowych Litwy.

Czytaj także: Mniej wiatraków powstaje w Niemczech

„ Największy udział w wynikach miał pierwszy i ostatni kwartał 2019 r., kiedy pogoda była wyjątkowo wietrzna. Do tego doszła stale rosnąca bezawaryjność wiatraków. Np. w marcu wyprodukowaliśmy 173 GWh i był to największy wskaźnik za cały okres funkcjonowania elektrowni wiatrowych na Litwie” – cytuje Ajstisa Radawicziusa przewodniczącego Asocjacji agencja BNS.

Łącznie w 2019 r farmy wiatrowe na Litwie wyprodukowały 1,453 TWh prądu – o 28 proc. więcej niżej rok wcześniej. W kraju pracują 23 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 480 MW. Jeżeli dodać do tego małe instalacje wiatrowe na potrzeby pojedynczych gospodarstw, instytucji czy firm to moc sięga 533 MW.

Radawiczius zapewnia, że boom w tej dziedzinie nadejdzie już w latach 2021-2023, kiedy to zapowiadane jest najwięcej inwestycji w nowe elektrownie wiatrowe.