Konkurs estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia „Enefit Idea Hub – The Pitch” zainteresował 222 autorów z kilku państw. Najwięcej pomysłów (149) złożyli Estończycy. Z Polski przesłano ich 20, z Litwy i Łotwy po 15, a Finlandii i Szwecji – po 6. Swoje nowe rozwiązania nadesłali też Niemcy, Amerykanie i mieszkańcy Sri Lanki. Do półfinału przeszło 30 projektów, ale ani jednego z Polski. Najwięcej 21 – z Estonii, po 4 z Litwy i Łotwy i po jednym z Finlandii i Szwecji.

– Celem konkursu jest przekształcenie zmieniającego się świata idei w realny biznes. A także przeniesienie energetycznych rozwiązań przyszłości w nasze czasy. Większość zgłoszonych projektów łączy te dwa cele. Mamy pomysły dotyczące lokalnych problemów z rynków Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Finlandii, Szwecji, ale też rozwiązania problemów globalnych – zapowiedział Margus Vals członek zarządu Eesti Energia.

""

Fotolia

energia.rp.pl

W tym roku przewodnim motywem konkursu są inteligentne rozwiązania energetyczne w usługach, miastach, transporcie – Smart Mobility, Smart Services i Smart City. Najwięcej nadesłanych pomysłów dotyczyło sfery usług – 90. Smart City zainteresowało 76 uczestników, a Smart Mobility -56.

Margus Vals podkreślił, że energetyka i jej problemy stają się coraz bliższe człowiekowi, a wnieść wkład w jej rozwój może każdy, niezależnie od kraju z którego pochodzi.
Wyłonionych 30 półfinalistów będzie bronić swoich idei 28 listopada przed jury, w którym zasiada m.in. prezes Eesti Energia Hando Sutter.  Jury wyłoni dziesiątkę najlepszych. Będą oni mogli rozwinąć swoje pomysły z pomocą 16 specjalistów-energetyków Eesti Energia. Zwycięzcę lub zwycięzców poznany 21 stycznia. Otrzyma on główną nagrodę 30 tys euro.