Finlandia dogania słońce

123RF

Północ Europy nie jest krainą słońca. Pomimo to udział prądu z solarów w bilansie energetycznym państw nordyckich rośnie w szybkim tempie.

Liderem w wykorzystaniu słońca do produkcji prądu jest na północy Europy Szwecja. Jednak najnowsze fińskie badania na temat efektywności branży związanej z energią słoneczną wskazują, że w ostatnich latach Finlandia dokonała tu ogromnego postępu.

Jedną z przyczyn wzrostu produkcji energii słonecznej jest tam znaczne obniżenie jej kosztów w porównaniu do ostatnich lat. Finlandię jednak czeka intensywna praca, by dorównać skandynawskim i europejskim liderom w tej branży.

– Rok 2015 był pod tym względem przełomowy. Ilość wyprodukowanej wtedy energii wielokrotnie wzrosła. W ubiegłym roku podwoiła się, a w bieżącym roku 2017 prawdopodobnie znów się podwoi. Taki sam wzrost będzie prawdopodobnie odnotowywany w nadchodzących dwóch latach – ocenia Raimo Lovio, profesor Uniwersytetu Aalto, cytowany przez portal yle.fy.

Ekspert przypisuje ten wzrost znacznemu wsparciu z fińskiego ministerstwa pracy i gospodarki. Firmy otrzymują z ministerstwa wsparcie ułatwiające pokrycie kosztów inwestycji w energię słoneczną. Szczególne zainteresowanie instalacją paneli słonecznych wykazują centra handlowe i przemysł. Zdaniem fińskiego specjalisty, za spadek kosztów produkcji energii słonecznej odpowiada większe zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii ze stron gospodarstw rolnych oraz klientów indywidualnych. Uważa on, że koszt panelu słonecznego zwraca się w ciągu dekady. – Koszt instalacji paneli na dachach jest niższy niż dawniej, natomiast koszt energii elektrycznej pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie” – mówi Lovio.

Mimo rosnącej produkcji (około 30 megawatów) Finlandia nadal produkuje mniej niż pozostałe kraje korzystające z nowoczesnych źródeł energii. Znacznie mniej niż Szwecja ( około 200 megawatów), Dania (1000 megawatów) i światowy lider, czyli Niemcy (50 tys. megawatów). – „W Niemczech około 8 procent energii elektrycznej produkowanej jest dzięki panelom słonecznym, a europejska średnia to 2,5 proc.” – informuje Lovio. – „W Danii to 2 proc., natomiast w Finlandii – jeden”. Dziś Finlandia produkuje blisko 40 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jak na krainę wody i lasów, najwięcej zielonego prądu daje woda i biomasa.

Mogą Ci się również spodobać

Zerwane rozmowy w Kompanii Węglowej

Fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy zarządu Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi na temat wypłaty ...

Hiszpania: 30 rannych w pożarze zakładów chemicznych pod Madrytem

W pożarze, który wybuchł w czwartek na terenie zakładów obróbki substancji chemicznych pod Madrytem, ...

PGNiG dokonało dużych odpisów

Ubiegłoroczne wyniki grupy okazały się słabsze od oczekiwanych. W tym roku mogą być jeszcze ...

Rekordowe wydobycie ropy przez państwa OPEC

Czternaście państw OPEC wydobywa rekordowo dużo ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji ...

Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już nie nadzoruje największych paliwowych spółek. Radio RMF FM poinformowało, ...

Wenezuela będzie sprzedawać na granicy benzynę za dewizy

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że od poniedziałku jego kraj rozpoczyna sprzedaż za zagraniczne ...