Niskie ceny referencyjne w pierwszej aukcji

Bloomberg

Ministerstwo Gospodarki opublikowało rozporządzenie wyznaczające ceny referencyjne (czyli maksymalne, jakie można zaproponować za produkcję energii w danej technologii) dla pierwszej aukcji dla siłowni wykorzystujących odnawialne źródła.

Odbędzie się ona w przyszłym roku. Wygrywać je mają najefektywniejsze ekonomicznie technologie OZE, czyli de facto te które zaproponują najniższy koszt produkcji. Wsparciem będzie 15-letni kontrakt.

Z opublikowanego rozporządzenia wynika, że rolnicze biogazownie w zależności od wielkości mogą się starać o dopłatę 435-450 zł/MWh. Na duże wsparcie nie mogą też liczyć elektrownie na biomasę, które w zależności od tego jakie instalacje będą stosować otrzymają od 415 do 420 zł/MWh.

Duże farmy wiatrowe otrzymają zaledwie 385 zł/MWh, ale już te do 1 MW – 415 zł/MWh. W tym zestawieniu zaskakuje bardzo niska cena dla słabo rozwiniętej jeszcze (a przez to drogiej) technologii wiatraków morskich, które mają dostać zaledwie 470 zł/Mwh.

Farmy słoneczne mogą zaś liczyć na 445 zł/MWh w przypadku instalacji powyżej 1 MW, a w przypadku mniejszych – 465 zł/MWh.

Najwyższe ceny referencyjne pojawiają się przy elektrowniach wodnych. To 445 zł/MWh dla siłowni do 1 MW oraz 480 zł/MWh – dla większej hydroenergetyki.

Obecnie projekt rozporządzenia poddawany jest pod konsultacje społeczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szwajcarzy nie wrócą do Nord Stream-2

Firma Allseas, która układała rosyjski gazociąg na dnie Bałtyku, nie wznowi pracy przy tej ...

Nowy projekt energetyczny Orlenu

W Trzebini zostanie zrealizowany projekt energetyczny polegający m.in. na zastąpieniu istniejącego kotła węglowego nowymi ...

Pozytywna opinia RN Energi w sprawie propozycji dywidendowej zarządu

Rada nadzorcza Energi pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu w sprawie podziału zysku wypracowanego w 2015 ...

Duża energetyka bierze się za transakcje wiatrakowe

Około 600 mln zł straciła Energa na kupnie zielonych certyfikatów w umowach długoterminowych – ...

Akcje PGNiG mogą zyskać

W ocenie analityków Domu Maklerskiego mBanku akcje gazowego giganta są niedowartościowane. Dlatego rekomendują kupowanie ...

Prezes Grupy Lotos stracił stanowisko

Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos stracił stanowisko – poinformowało Radio Gdańsk. Pietryszyn był szefem ...