Rynek energii w 2040 r.

Bloomberg

W ciągu najbliższych 25 lat boom na odnawialne źródła zaowocuje inwestycjami w elektrownie wiatrowe i panele solarne wartymi biliony dolarów – prognozują eksperci agencji Bloomberg.

Analitycy Bloomberg New Energy Finance (BNEF) zakładają, że jednym z kluczowych elementów tej transformacji, będzie spadek cen paneli słonecznych. Do 2026 roku solarny rynek energii będzie mógł konkurować z innymi źródłami mocy. Koszt instalacji spadnie niemal o połowę, podczas gdy cena paliw kopalnych będzie rosnąć.

Zdaniem ekspertów, w ciągu 25 lat energia słoneczna stanie się na tyle tania, że budowa nowych elektrowni emitujących CO2, przestanie być opłacalna. Twierdzą również, że w tym okresie infrastruktura solarna zacznie wymieniać niektóre systemy gazowe oraz te polegające na węglu.

Konkurencyjna cena solarnych instalacji przełoży się na inwestycje. Zdaniem autorów raportu od 2015 do 2040 zaangażowanie kapitałowe w energie solarną wyniesie 3,7 bln dol., będzie to więcej niż trzecia cześć wszystkich nowych inwestycji na globalnym rynku energii.

Rewolucja solarna odbędzie się na naszych dachach. Podnoszące się ceny za energię elektryczna i taniejące panele przełożą się na zwiększenie ilości prosumentów. Analitycy BNEF przewidują, że liczba solarnych instalacji wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe zwiększy się 17-krotnie. W 2040 roku „panele dachowe” będą bardziej opłacalne niż energia z gniazdka, a energia generowana przez prosumentów będzie stanowić 13 proc. całkowitej wyprodukowanej energii.

Z 3,7 bln dol. inwestycji w energię słoneczną, aż 2,2 bln zawdzięczać będziemy prosumentom. W ciągu tych 25 lat inwestycje w elektrownie wiatrowe wyniosą 2,4 bln dol., a inwestycje związane z eksploatacją paliw kopalnych, będą równe 2,6 bln dol.

Jak twierdzą eksperci w erze technologii telewizorów z płaskim kineskopem, smatrfonów i tabletów, konstruktorzy tych gadżetów muszą zmagać się z problemem przegrzewania tych urządzeń. Jednym z jego rozwiązań jest zmniejszenie zużywanej przez nich energii. Ta tendencja zdaniem analityków BNEF zrównoważy przeciwny trend, podnoszenia poziomu życia światowej populacji, co prowadzi do zwiększenia zużycia energii. Przez najbliższe 25 lat zapotrzebowanie na energię będzie wzrastać 1,8 proc. rocznie, a w krajach bogatszych będzie spadać. W latach 1990-2012 zapotrzebowanie rosło 3 proc. rocznie.

Eksperci Bloomberga są sceptyczni co do świetlanej przyszłości gazu ziemnego, jaką przewidywało wielu innych specjalistów. Twierdzą oni, że lotne paliwo nie będzie głównym surowcem zastępującym węgiel i mostem między technologią emitującą CO2, a odnawialnymi źródłami. Przyznają, że boom na gaz łupkowy doprowadzi do tego typu scenariusza w przypadku Stanów Zjednoczonych, jednakże w przypadku większości rozwijających się krajów preferowane będą zarówno odnawialne źródła, jak i kombinacja gazu i węgla.

Nawet w USA już w 2023 r. elektrownie wiatrowe będą bardziej opłacalne niż gaz, a energia słoneczna w 2036 r.

Paliwa kopalne nie znikną całkowicie, w 2040 r. energia pozyskiwana dzięki eksploatacji tych surowców, będzie stanowić 44 proc. generowanej. Obecnie wytwarzanie takiej energii to dwie trzecie całkowitej produkcji. To 44 proc. płynąć będzie głównie ze starych elektrowni, których eksploatacja będzie bardziej opłacalna niż ich zamknięcie.

Mogą Ci się również spodobać

Skala ma znaczenie, także dla klimatu

Dzięki globalnemu zasięgowi biznesu każda zmiana nabiera znaczenia. Patrząc poprzez pryzmat możliwości, jakie daje ...

Biały Dom zablokuje Rosneft

Amerykanie mogą uniemożliwić Rosjanom przejęcie kontroli nad wenezuelską spółką. Chodzi o transakcję między Rosneft ...

Będzie nowy lider rynku ropy

Rozpędzająca się produkcja ropy ze złóż łupkowych w USA wyprowadzi w tym roku Amerykę ...

Mniej, a jednak więcej ropy z OPEC

Kartel eksporterów pompował w maju o 100 tysięcy baryłek na dobę mniej niż w ...

Analitycy: paliwa drożeją, ale święta będą tańsze niż przed rokiem

W porównaniu do sytuacji z 2015 r., wyjeżdżając na święta najwięcej oszczędzą kierowcy tankujący ...

Trudne rozmowy z KE

Ustawa o rynku mocy wpada w poślizg. Na jakie ustępstwa pójdzie Polska? Ramy ustawy ...