Pierwszy od 20 lat spadek przyrostu mocy z OZE na świecie

Światowy wzrost mocy pochodzących z OZE będzie w tym roku najmniejszy od 20 lat z powodu pandemii, ale w przyszłym roku znów nabierze impetu — podała Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

 

Na świecie powstanie w 2020 r. mniej turbin wiatrowych, farm fotowoltaicznych i innych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, bo popyt na elektryczność zmalał w handlu i przemyśle, a komplikacje w logistyce opóźniły realizację projektów.

– Kraje nadal stawiają nowe turbiny wiatrowe i elektrownie słoneczne, ale znacznie wolniej. Jeszcze przed atakiem COVID-19 świat musiał znacznie przyspieszyć wykorzystywanie OZE, aby była szansa dotrzymania założeń dotyczących energii i klimatu — powiedział dyrektor MAE, Fatih Birol.

 

 

Dodatkowe moce z OZE osiągną w tym roku łącznie 167 gigawatów (GW), o 13 proc. mniej niż w ubiegłym roku — przewiduje raport MAE o rynku OZE (Renewable Market Update). Łączne moce z OZE na świecie nadal rosną i osiągną wzrost o 6 proc. Wolniejsze tempo tego wzrostu wynika z opóźnień w części budowlanej wywołanych zakłóceniami w łańcuchu dostaw, ograniczeniami w przemieszczaniu się, zachowywaniem odstępów między ludźmi i trudnościami finansowymi.

W przyszłym roku MAE przewiduje odbicie się nowych mocy do poziomu osiągniętego w 2019 r., bo zostaną uruchomione opóźnione projekty. Łączny wzrost tych mocy w latach 2020 i 2021 będzie o 10 proc. mniejszy od założeń Agencji sprzed pandemii. Na niemal wszystkich rozwiniętych rynkach nastąpi zmiana w dół, jedynie Stany Zjednoczone zanotują wzrost, bo inwestorom zależy na ukończeniu projektów przed wygaśnięciem ulg podatkowych — pisze Reuter.

Solar panels stand in an aerial photograph taken over the Enel Green Power Mexico Don Jose photovoltaic solar plant in San Luis de la Paz, Guanajuato state, Mexico/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak oskubać Gazprom?

Kijów chce wynająć zachodnią kancelarię, by skutecznie ściągnąć z Gazpromu karę blisko 6 mld ...

Ropa odbija się od dna

Ostatnie decyzje amerykańskiego Fedu tchnęły więcej optymizmu w rynek ropy. Od rana marka Brent ...

Koniec finansowania przez EBI paliw kopalnych w tym gazu

Europejski Bank Inwestycyjny nie będzie finansował inwestycji z udziałem paliw kopalnych. Polska coraz bardziej ...

Krężel: cen prądu nie da się utrzymać w dłuższym okresie

Rekompensaty mogą być efektywne okresowo i uda się przeżyć 2019 r. Nie sądzę, żeby ...

Jaka powinna być polska energetyka przyszłości

Energetyka nieuchronnie musi się zmieniać. Jak jednak te zmiany odpowiedzialnie przeprowadzić w polskich warunkach. ...

Niska dywidenda z Energi

Zarząd Energi rekomenduje do podziału między akcjonariuszy 202,9 mln zł. Oznacza to wypłatę 49 ...