Rekordowy rok litewskich elektrowni wiatrowych

Nasz sąsiad coraz więcej prądu otrzymuje ze źródeł odnawialnych. Litewskie elektrownie wiatrowe mają za sobą rekordowy rok.

W 2019 r. farmy wiatrowe na Litwie wyprodukowały najwięcej prądu w historii, dzięki sprzyjającej wietrznej pogodzie i rozwiązaniom technologicznym – poinformowała Asocjacja Elektrowni Wiatrowych Litwy.

Czytaj także: Mniej wiatraków powstaje w Niemczech

„ Największy udział w wynikach miał pierwszy i ostatni kwartał 2019 r., kiedy pogoda była wyjątkowo wietrzna. Do tego doszła stale rosnąca bezawaryjność wiatraków. Np. w marcu wyprodukowaliśmy 173 GWh i był to największy wskaźnik za cały okres funkcjonowania elektrowni wiatrowych na Litwie” – cytuje Ajstisa Radawicziusa przewodniczącego Asocjacji agencja BNS.

Łącznie w 2019 r farmy wiatrowe na Litwie wyprodukowały 1,453 TWh prądu – o 28 proc. więcej niżej rok wcześniej. W kraju pracują 23 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 480 MW. Jeżeli dodać do tego małe instalacje wiatrowe na potrzeby pojedynczych gospodarstw, instytucji czy firm to moc sięga 533 MW.

Radawiczius zapewnia, że boom w tej dziedzinie nadejdzie już w latach 2021-2023, kiedy to zapowiadane jest najwięcej inwestycji w nowe elektrownie wiatrowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porazi nas drogi prąd

Rosnące ceny energii wyhamują inwestycje i uderzą w zbiorowy transport. Przewoźnicy kolejowi będą podnosić ...

Do redukcji wykorzystania zasobów przyczynia się m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Zamknięty obieg – otwarte możliwości

Jakie szanse i korzyści może przynieść Polsce i polskim firmom przejście na gospodarkę o ...

Saudyjski gigant wyceniony przed debiutem na 1,7 bln dol.

Ogłoszenie w Rijadzie widełek proponowanych cen w debiucie Aramco, saudyjskiego giganta naftowego daje jego ...

ZE PAK: odpisy na prawie 2 mld zł

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin po zakończeniu testów na utratę wartości aktywów zdecydował o odpisach aktualizujących. ...

Gospodarka obiegu zamkniętego w praktyce

Warto dać drugie życie przedmiotom, które zostały uszkodzone. Zamiast kupować nowe. O tym, czym ...

Nowoczesna energetyka potrzebuje wody ultraczystej

Woda bez wątpienia jest podstawowym i jednocześnie najważniejszym surowcem, dającym życie, umożliwiającym egzystencję i ...