Gaz System, operator polskiego systemu przesyłu gazu i terminalu LNG w Świnoujściu, ma 22 stycznia oficjalnie zainaugurować pracę trzeciego zbiornika. Już teraz jednak – jak wynika z danych dostępnych na stronie operatora – obiekt ten działa i od początku stycznia przyjmuje dodatkowe ilości gazu z gazowców wpływających do Świnoujścia.
Czytaj więcej
Podstawą systemu elektroenergetycznego w Polsce jest węgiel. Dekarbonizacja jest w toku, mamy więcej odnawialnych źródeł energii, ale to nie rozwiązuje problemu, bo są one niestabilne. Na dziś system może bilansować tylko gaz.
Podczas oddania do użytku trzeciego zbiornika mają być obecnie członkowie rządu. Swoją obecność zapowiedzieli: prezes Gaz Systemu Sławomir Hinc, minister przemysłu Marzena Czarnecka, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna, wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka oaz zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Zwiększone możliwości terminalu
Jak czytamy na stronie operatora, terminal LNG w Świnoujściu dzięki uruchomieniu nowego zbiornika ma od początku roku możliwości składowania łącznie 500 tys. m sześc. LNG. W efekcie procesu regazyfikacji LNG można uzyskać maksymalnie 8,23 mld m sześc. gazu ziemnego na rok. Jeszcze do końca ub.r. te możliwości wynosiły ponad 5 mld m sześc.
Nowy obiekt już wcześniej świadczył takie usługi jak przeładunek LNG na autocysterny, przeładunek LNG na statki małej i dużej skali oraz bunkrowanie (tankowanie) LNG.