Aktualizacja: 10.02.2025 02:21 Publikacja: 09.01.2025 04:32
UE importuje LNG spoza Europy
Foto: Bloomberg
Od 1 stycznia 2025 roku nie płynie już rosyjski gaz przez gazociąg na Ukrainie. Pięcioletni kontrakt dotyczący tranzytu tego surowca do UE wygasł 31 grudnia 2024 r. i Kijów, zgodnie z zapowiedziami, nie wystąpił o jego odnowienie. Właściwie należałoby zapytać, dlaczego Ukraina wcześniej nie zerwała tej umowy? Prawdopodobnie nie chciała narażać UE na dodatkowe szoki, a siebie na odwet ze strony Rosji, w postaci np. ataków na gazociągi. Ostatecznie jednak prezydent Wołodymyr Zełenski uznał, że odbiorcy rosyjskiego gazu mieli dość czasu na znalezienie dostaw alternatywnych. I mimo protestów słowackiego premiera zamknął gazociąg.
Powiązani z Kremlem biznesmeni zatrudnili amerykańskich lobbystów, aby doprowadzili do zniesienia sankcji na zakłady produkujące gaz skroplony w rosyjskiej Arktyce. Ten surowiec staje się głównym źródłem pieniędzy na wojnę Putina.
Wysokie ceny błękitnego paliwa pozytywnie wpływają na kondycję Orlenu i MOL. Każdy z nich notuje sukcesy i chce się rozwijać, m.in. poprzez partnerstwa z innymi koncernami.
Co najmniej do lipca nie będzie pracował zakład przetwórstwa gazu Gazpromu w Astrachaniu. To efekt celnego ataku ukraińskich dronów.
Austriacki koncern energetyczny OMV był do rosyjskiej wojny największym sojusznikiem Gazpromu w Unii. Od tego czasu zerwał kontrakt z Gazpromem, nie kupuje już rosyjskiego gazu i raz wygrał z Rosjanami w sądzie wysokie odszkodowania. Teraz zwyciężył po raz drugi.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który pozwala na aukcję dogrywkową na rynku mocy na dostawy w 2029 i 2030 r. Pozwoli ona na powstanie do końca lat 20. nowych elektrowni gazowych. Znamy koszty tego dodatkowego systemu wsparcia.
Dawno tak nie zdrożały wakacje z biurami podróży, jak w ostatnim tygodniu. Cztery najpopularniejsze kierunki pobiły własne rekordy. To zapewne efekt kończących się promocji.
W wywiadzie dla Fox News wyemitowanym w niedzielę prezydent Donald Trump powiedział, że poważnie myśli o tym, aby Kanada została 51. stanem Stanów Zjednoczonych. Premier Kanady Justin Trudeau ostrzegł, że może to być realne.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
W wywiadzie dla Fox News Donald Trump twierdzi, że ma mandat od narodu amerykańskiego, aby wyeliminować marnotrawienie pieniędzy podatników poprzez wywrócenie do góry nogami istniejących agencji rządowych. Chwali Muska, który w tych działaniach ma być „niesamowity”.
Miliarder Elon Musk, który obecnie kieruje Departamentem Efektywności Rządowej USA (DOGE), poparł pomysł zamknięcia portalu i stacji radiowej Radio Wolna Europa oraz rozgłośni Głos Ameryki, które są finansowane przez rząd USA.
Uwagę obserwatorów sceny politycznej przyciąga trwająca właśnie akcja referendalna we Wrocławiu. Ale nie tylko w stolicy Dolnego Śląska możliwe jest w tym roku referendum.
Różnice w zarobkach w wielkich miastach są większe niż między regionami. Prowincja nie dogania centrum.
W poniedziałek startuje nowa akcja w ramach kampanii kandydata KO na prezydenta. Ma dotyczyć samorządów i ich wsparcia. Sztabowcy Rafała Trzaskowskiego podkreślają, że to akcja na bardzo dużą skalę i jednocześnie wykorzystanie naturalnych politycznych przewag, które ma prezydent Warszawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas