Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku

W tym roku Gazprom sprzeda za granicę około 50 mld m sześc. gazu. To tyle, ile Związek Sowiecki eksportował w latach 70-tych XX wieku.

Publikacja: 26.05.2023 17:58

Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku

Foto: Bloomberg

Według wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej (KE), który został zweryfikowany przez Financial Times, od pokojowego marca 2021 do marca 2023 dostawy rosyjskiego gazu do Europy zmniejszyły się o 74 proc. Gazprom (a przez to budżet Rosji, której reżim pilnie potrzebuje pieniędzy na kontynuowanie rozpętanej przez siebie wojny) stracił dziesiątki miliardów dolarów.

O ile w marcu 2022 r., kiedy ceny gazu już rosły, UE zapłaciła łącznie za dostawy rosyjskiego gazu 21,4 mld euro, o tyle w marcu 2023 r. – tylko 2,7 mld euro – czytamy w dokumencie KE. Oznacza to, że dochody Rosji z gazu spadły ośmiokrotnie.

Czytaj więcej

Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie

Skumulowane dostawy z Rosji, według zaktualizowanych danych KE, spadły z 150,2 mld m sześc. w 2021 r. do 74,4 mld m sześc. w 2022 r. Od początku tego roku czyli przez blisko 5 miesięcy, Wspólnota kupiła w Rosji 10,8 mld m sześc.

Według prognozy komisji rosyjskiej Rady Państwa, Gazprom sprzeda w tym roku za granicę zaledwie 50 mld m sześc. gazu, co jest najmniejszą wielkością od końca lat 70. Dla porównania w rekordowym 2019 r eksport gazu z Gazpromu sięgnął rekordowych 200,5 mld m3.

Wojna na Ukrainie a sytuacja Gazpromu

5 grudnia 2022 roku niemiecki koncern energetyczny RWE wszczął postępowanie arbitrażowe przeciwko Gazpromowi. Także inny niemiecki gigant energetyczny, największy importer gazu z Rosji - Uniper, wszczął postępowanie arbitrażowe przeciwko Gazprom Export LLC.
9 lutego 2023 r. czeska spółka ČEZ wszczęła postępowanie arbitrażowe przeciwko Gazpromowi. Firma zażądała 1 miliarda CZK (45,3 miliona dolarów) odszkodowania za brak dostaw gazu.
21 lutego 2023 roku francuski gigant energetyczny Engie pozwał Gazprom.
2 marca 2023 roku okazało się, że najwyżsi menedżerowie spółki zależnej Gazprombanku staną przed sądem w Szwajcarii.
11 marca 2023 roku poinformowano, że Gazprom, z powodu zachodnich sankcji, będzie musiał przejść na rosyjski sprzęt i technologie.
Oznacza to, że w ciągu najbliższych 6 lat będziemy potrzebować 4,5 tysiąca jednostek specjalnego sprzętu. Są to koparki, spychacze, drylownice i inne maszyny do wydobycia i produkcji gazu. 

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie
Gaz
Ceny gazu poniżej 300 dolarów. Zyski Gazpromu ostro w dół