We wtorek lutowe kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie zlokalizowany w Holandii) kosztowały na otwarciu handlu 599 dol. (-3,2 proc. w ujęciu dziennym). Dynamika notowań bazuje na cenie rozliczeniowej z poprzedniego dnia sesyjnego, w piątek – 727,1 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.
Giełdowe ceny gazu w Europie na aukcji 16 stycznia po raz pierwszy od 16 miesięcy, czyli od września 2021 roku, potaniały poniżej 610 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Eksperci zauważyli, że spadek ceny gazu na europejskiej giełdzie związany jest m.in. z ociepleniem i wzrostem produkcji energii z wiatru.
Czytaj więcej
Amerykanie są gotowi sprzedawać swój LNG krajom Unii po 380 dolarów za 1000 m3. To cena o około jedną trzecią niższa od tej, którą Gazpromowi musiały przez lata płacić m.in. Polska i Litwa.
Na europejski rynek trafia coraz więcej LNG od wielu dostawców spoza Rosji. Otwarcie dwóch terminali w Niemczech sprzyja spadkowi cen. Sprzedający coraz mocniej zaczynają też konkurować cenowo. Amerykanie zaoferowali klientom z Unii długoterminowe kontrakty na gaz w cenie 380 dol. za tysiąc metrów sześciennych.
Przypomnijmy, że wczesną wiosną 2022 r. – po rosyjskiej napaści na Ukrainę i celowym ograniczaniu podaży przez Gazprom – ceny gazu w Europie osiągnęły rekordowy poziom 3892 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.