Według Stowarzyszenia Operatorów Infrastruktury Gazowej w Europie (Gas Infrastructure Europe, GIE) ponad połowa krajów Unii Europejskiej, które posiadają podziemne magazyny gazu (PMG), wypełniła je już powyżej docelowego poziomu 80 procent.
W związku z wywołanym przez działania Kremla kryzysem energetycznym, Unia Europejska przyjęła zasady, zgodnie z którymi do 1 listopada 2022 r. obiekty PMG w Europie muszą być wypełnione w co najmniej 80 proc., a w kolejnych latach – w 90 proc. Według GIE dziesięć z 19 krajów Wspólnoty posiadających magazyny gazu przekroczyło wymagane limity. Mowa o Belgii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji.
Czytaj więcej
Zależny Anwil podjął decyzję o wznowieniu wytwarzania nawozów azotowych. Przy okazji będzie dostarczał na rynek CO2. Uczynił to, mimo że sytuacja na rynku gazu nie uległa zamianie. Skąd zatem zamieszanie - nie wyjaśnia.
Na koniec doby gazowej 27 sierpnia PMG w Unii Europejskiej były wypełnione w 79,36 proc., co oznacza wzrost za dzień o 0,37 pp. W takim tempie do końca sierpnia Unia osiągnie postawiony cel - średniej 80 proc. zapełnienia PMG, a 90 proc. - do 20 września.
Coraz więcej dostawców gazu spoza Rosji przekierowuje swój eksport na Stary Kontynent. Algieria ogłosiła w weekend, że jest gotowa zwiększyć o 50 proc. dostawy gazu do Francji.