Aktualizacja: 19.04.2025 03:13 Publikacja: 24.08.2022 03:00
Foto: Bloomberg
Ceny gazu na europejskich giełdach biją kolejne rekordy. W poniedziałek na TGE w transakcjach natychmiastowych za 1 MWh płacono już 1382,2 zł. Z kolei na TTF we wtorek rano kontraktami z dostawą na wrzesień handlowano nawet po cenach przekraczających 290 euro. Powody są niezmienne. Mocno ograniczona podaż w stosunku do zgłaszanego popytu i obawy o dalsze ograniczanie przez rosyjski Gazprom dostaw do Europy.
– Obecne ceny gazu szczególnie drastycznie dotykają tych branż, które potrzebują dużych ilości gazu do produkcji, tj. chemiczną, stalową, szklarską, papierniczą czy wytwórców aluminium. Część firm ma zawarte umowy długoterminowe ze stałą ceną, co pozwala im trochę spokojniej patrzeć na kolejne dwa kwartały, jednakże jest duża grupa firm, które kupują gaz w cyklu kwartalnym czy miesięcznym lub w oparciu o formuły cenowe odniesione do giełdy. I tych potencjalne ograniczenie produkcji dotyka najbardziej – mówi Robert Zajdler, ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego.
Po dojściu Donalda Trumpa do władzy i rozpętaniu przez niego wojny celnej, Chiny zaprzestały zamawiania skroplon...
Za szybko uwierzyliśmy w to, że w niedalekiej przyszłości możemy obejść się bez gazu. Zwiększone wydobycie surow...
Władze paliwowej spółki Unimot podjęli decyzję o wypłacie dywidendy wynoszącej 6 złotych za akcję. Firma pokazał...
Wojna handlowa wywołana przez władze USA spowodowała nie tylko szybkie spadki cen ropy, ale i gazu. Ceny błękitn...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Po utracie w wyniku własnych działań niemal całego europejskiego rynku, rezerwy walutowe Gazpromu w ostatnim rok...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas