Drogi gaz zmusza do ograniczenia produkcji

Wysokie ceny surowca szczególnie mocno biją w Azoty. Zużycie gazu muszą zmniejszać Orlen i KGHM. Cierpi też wiele innych firm, m.in. z branż stalowej, szklarskiej i papierniczej.

Publikacja: 24.08.2022 03:00

Drogi gaz zmusza do ograniczenia produkcji

Foto: Bloomberg

Ceny gazu na europejskich giełdach biją kolejne rekordy. W poniedziałek na TGE w transakcjach natychmiastowych za 1 MWh płacono już 1382,2 zł. Z kolei na TTF we wtorek rano kontraktami z dostawą na wrzesień handlowano nawet po cenach przekraczających 290 euro. Powody są niezmienne. Mocno ograniczona podaż w stosunku do zgłaszanego popytu i obawy o dalsze ograniczanie przez rosyjski Gazprom dostaw do Europy.

– Obecne ceny gazu szczególnie drastycznie dotykają tych branż, które potrzebują dużych ilości gazu do produkcji, tj. chemiczną, stalową, szklarską, papierniczą czy wytwórców aluminium. Część firm ma zawarte umowy długoterminowe ze stałą ceną, co pozwala im trochę spokojniej patrzeć na kolejne dwa kwartały, jednakże jest duża grupa firm, które kupują gaz w cyklu kwartalnym czy miesięcznym lub w oparciu o formuły cenowe odniesione do giełdy. I tych potencjalne ograniczenie produkcji dotyka najbardziej – mówi Robert Zajdler, ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu