Aktualizacja: 05.02.2025 01:24 Publikacja: 03.08.2022 03:00
Foto: rp.pl
Kryzys gazowy się rozwija, już 12 krajów ma całkowicie lub częściowo odcięte dostawy z Rosji, a od poniedziałku miało wejść w życie w UE porozumienie o ograniczeniu o 15 proc. konsumpcji gazu. Jak to wygląda faktycznie i czy dotyczy też Polski?
Rada Europejska, wszyscy premierzy krajów UE zgodzili się, by wprowadzić oszczędzanie gazu w całej Europie. Mamy dwa etapy, przede wszystkim dobrowolne oszczędności, które mają sięgnąć 15 proc. To porozumienie polityczne: Europa jako całość powinna oszczędzić 15 proc. gazu w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat. Mamy też propozycję rozporządzenia Rady Europejskiej, że w przypadku ogłoszenia stanu alarmowego te dobrowolne oszczędności mogą się przerodzić w obowiązkowe.
Co najmniej do lipca nie będzie pracował zakład przetwórstwa gazu Gazpromu w Astrachaniu. To efekt celnego ataku ukraińskich dronów.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Austriacki koncern energetyczny OMV był do rosyjskiej wojny największym sojusznikiem Gazpromu w Unii. Od tego czasu zerwał kontrakt z Gazpromem, nie kupuje już rosyjskiego gazu i raz wygrał z Rosjanami w sądzie wysokie odszkodowania. Teraz zwyciężył po raz drugi.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który pozwala na aukcję dogrywkową na rynku mocy na dostawy w 2029 i 2030 r. Pozwoli ona na powstanie do końca lat 20. nowych elektrowni gazowych. Znamy koszty tego dodatkowego systemu wsparcia.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który pozwoli na przeprowadzenie aukcji dogrywkowej na dostawy energii elektrycznej za 2029 rok oraz - najprawdopodobniej - na 2030 rok. Pozwoli to na zabezpieczenie mocy do produkcji energii elektrycznej pod koniec lat 20. Wątpliwości dotyczyły zgody Komisji Europejskiej na ten mechanizm wsparcia.
Polskie służby celne odprawiają już cysterny z gazem płynnym (LPG) z Kazachstanu, które utknęły na granicy białorusko-polskiej od początku stycznia. Kolejne dostawy mogą być droższe, bo Kazachstan podniósł ceny swojego LPG. Nowe stawki obowiązują od dziś.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który pozwala na aukcję dogrywkową na rynku mocy na dostawy w 2029 i 2030 r. Pozwoli ona na powstanie do końca lat 20. nowych elektrowni gazowych. Znamy koszty tego dodatkowego systemu wsparcia.
Rozpędza się wywołana przez Donalda Trumpa wojna celna. Chiny odpowiadają na nowe cła w USA cłami na amerykański węgiel, ropę i LNG. Na celowniku Pekinu są też amerykańskie marki modowe i firmy wysokich technologii, np. Google.
Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło rok do roku i o niecały procent i wyniosło 168,95 TWh w 2024 r. Z całorocznych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika także że udział węgla w produkcji energii elektrycznej spadł do blisko 63 proc., a udział OZE wzrósł do ponad 27 proc.
Walka o ropę i gaz nabiera rumieńców w świetle rządów Donalda Trumpa. USA zabiegają o zwiększenie produkcji, mimo że nadmiar nowych projektów prowadzić może do obniżenia cen surowców, a w konsekwencji – również wyników firm z sektora. Kwestie klimatyczne zeszły na dalszy plan.
Likwidacja kopalń będzie prowadzona przez spółki górnicze, które będą mogły na ten cel dostawać państwowe dotacje, a nie jak dotąd, przez spółkę restrukturyzacyjną (SRK). Zapisy projektu mogą wskazywać, że dotychczasowy model dotacji polskich kopalń może napotkać na problemy z uzyskaniem zgody na pomoc publiczną.
Budapeszt zawetuje szesnasty pakiet sankcji, jeżeli Bruksela nie zmusi Ukrainy do wznowienia tranzytu rosyjskiego gazu. Słowacja znalazła alternatywnych dostawców.
Rosyjski prywatny koncern paliwowy Łukoil chciałby około 2 mld dolarów za rafinerię w bułgarskim Burgas. O kupno ubiegać się ma siedem firm, m.in. z Kataru, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu i Węgier.
Cena złota sięgnęła w piątek rekordowego poziomu 2800 USD za uncję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas