Komisja Europejska zaproponowała w środę nowy plan zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Polega on na wprowadzeniu początkowo dobrowolnych celów dla wszystkich państw członkowskich UE w zakresie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc. w okresie od 1 sierpnia 2022 do 31 marca 2023 roku. Odpowiada to 45 miliardom metrów sześciennych gazu.

„Stali przedstawiciele Włoch, Polski i Węgier mieli poważne obawy, co do przedstawionego we wtorek przez Komisję Europejską pomysłu zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc. w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy” – pisze agencja Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą. Wcześniej sprzeciw, wobec tego planu wyraziły również Portugalia i Hiszpania.

Propozycje Komisji Europejskiej, zanim wejdą w życie, muszą zostać zatwierdzone przez kwalifikowaną większość członków Unii w Radzie Europy. Przeciwnicy redukcji, w tym Polska, są dziś w mniejszości.

Wcześniej unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton na konferencji prasowej na temat nowych propozycji oszczędności gazu KE powiedział, że Komisja Europejska przygotowuje Wspólnotę na zimę bez rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej

Unia marzy o ciepłej zimie. Bruksela rozważa limity zużycia gazu