Rząd, zgodnie z projektem ministerstwa klimatu i środowiska, zakłada także ograniczenie roli obliga giełdowego w przypadku gazu ziemnego oraz wydłużenie okresu obowiązywania taryf ochronnych do końca 2027 r. Ministerstwo klimatu i środowiska argumentuje to potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa gazowego. Zmiany mają wejść w życie jeszcze przed tegorocznym okresem grzewczym, który rozpoczyna się w październiku.
– Projekt pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie rezerw magazynowych w Polsce. Ustawa pozwoli na ich uelastycznienie i jednocześnie pozwoli na zwiększenie powierzchni magazynowych w Polsce. Ułatwia procedury związane z ich powiększeniem – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Czytaj więcej
Rząd planuje ograniczenie roli obliga giełdowego w przypadku gazu ziemnego oraz wydłużenie okresu obowiązywania taryf ochronnych do końca 2027 r. Ministerstwo klimatu i środowiska argumentuje to potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa gazowego. Zmiany mają wejść w życie jeszcze przed tegorocznym okresem grzewczym, który rozpoczyna się w październiku.
W projekcie czytamy, że wydłużono do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu ziemnego powinny zostać dostarczone do systemu gazowego. – Wydłużenie okresu, w którym podmioty zobowiązane do utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, powinny je dostarczyć do systemu gazowego z 40 do 45 dni, zapewni tym podmiotom dodatkową elastyczność, potrzebną w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowe, w szczególności na zagranicznych rynkach gazu – czytamy w projekcie.
– Tam gdzie pojawią się braki dostaw, będzie łatwiej pokrywać ew. niedobory – wskazał rzecznik. Dodał, że wydłużenie taryf na gaz do końca 2027 r. ma być przedmiotem tarczy ochronnej przed wysokimi cenami energii. Wyjaśnił, że wydłużenie taryf nie oznacza, że cen nie będą rosły, ale ich skala będzie znacznie mniejsza niż wynikałoby to z cen rynkowych.