Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2025 06:51 Publikacja: 31.05.2022 21:00
Foto: Bloomberg
Nowy projekt strategii dla ciepłownictwa, zaprezentowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ma na celu dekarbonizację sektora. Wedle danych Urzędu Regulacji Energetyki struktura paliw w ciepłownictwie systemowym opiera się nadal w 71 proc. na węglu, a po 9,5 proc. na gazie i OZE, zaś w 10 proc. na innych źródłach.
Perspektywy rozwoju ciepłownictwa systemowego zostały przeanalizowane w trzech scenariuszach określających warunki jego funkcjonowania. Pierwszy scenariusz, przy braku transformacji, zakłada w 2030 r. udział węgla w ciepłownictwie na poziomie 58 proc., gazu 13 proc., zaś biomasy 12 proc. Drugi scenariusz, optymalnej transformacji, zakłada w 2030 r. udział węgla w produkcji ciepła na poziomie 37 proc., gazu 24 proc., a biomasy 21 proc. Trzeci scenariusz, ambitnej transformacji, prognozuje, że już za dziesięć lat węgiel w ciepłownictwie powinien odpowiadać za 1 proc. produkcji, gaz zaś za 45 proc., a biomasa za 21 proc.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jeśli prezydent USA zrealizuje swoje groźby wobec Rosji, może doprowadzić do zmniejszenia światowej podaży surow...
Gazociąg na północy Syberii wyleciał w powietrze dwa dni temu, ale Gazprom, do którego należy, nabrał wody w ust...
Orlen i Naftogaz podpisały nowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG. Gaz będzie regazyfikowany w gazoporcie w...
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodat...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
W pierwszej połowie tego roku eksport rosyjskiego gazu do Europy spadł do poziomu z początku lat 70. XX wieku, k...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas