PGNiG zamawia gazowce do terminalu na Litwie

Polski koncern zamówił przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu gazowców. To gaz nie tylko dla Polski, ale i republik bałtyckich.

Publikacja: 05.05.2022 19:32

PGNiG zamawia gazowce do terminalu na Litwie

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

„Teraz widzimy na przykład, że polski dostawca gazu PGNiG już zamówił przepustowość terminalu na sześć statków” – powiedział Kreyvis w rozmowie z radiostacją LRT w czwartek.

- Te sześć statków (LNG) niekoniecznie trafi do Polski. Część gazu z nich będzie sprzedawana na Litwie i Łotwie, być może w Estonii, a nawet w Finlandii - poinformował w czwartek Dainius Kreivys minister energii Litwy cytowany przez agencję BNS.

Pierwsza partia LNG przeznaczona dla PGNiG trafi do Kłajpedy już w maju. Kreivys nie powiedział, kiedy na Litwę przybędzie kolejny ładunek przeznaczony dla polskiej firmy. Według ministra, po oddaniu do użytku głównego gazociągu między Litwą a Polską (GIPL), terminal w Kłajpedzie będzie nadal pracował z pełną przepustowością.

Czytaj więcej

Gaz z Litwy płynie już do Polski

„(Polacy – BNS) zbudują w Ostrołęce dużą elektrownię gazową, na którą zapotrzebowanie na gaz będzie ogromne, a Polska spodziewa się dostarczyć ten gaz z terminalu. Co to oznacza? Terminal będzie obciążony, prawdopodobnie na 90–100 procent, co będzie najwyższym wskaźnikiem w Europie”.

Operator terminalu LNG w Kłajpedzie, Klaipėdos nafta, poinformował w połowie marca, że ​​przepustowość terminalu została w pełni zarezerwowana do 30 września, czyli do końca bieżącego roku gazowego.

Litewski terminal jest terminalem pływającym, znajdującym się na statku The Independance zbudowanym w Korei Płd. Terminal powstał w rekordowym tempie 1,5 roku dzięki inicjatywie i wsparciu ówczesnego ministra energii Litwy Jarosława Niewierowicza (obecnie doradca prezydenta Litwy).

Gaz
Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania
Gaz
Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG
Gaz
Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml
Gaz
Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą
Gaz
Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów