Jednocześnie rząd chce uregulować kwestie rachunków za gaz niektórych spółdzielni mieszkaniowych, które do tej pory nie były objęte taryfami regulowanymi.
„Rzeczpospolita” dotarła do założeń projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Prace koordynuje resort aktywów państwowych kierowany przez wicepremiera Jacka Sasina.
W celu zminimalizowania podwyżek cen paliwa gazowego dla najbardziej wrażliwych odbiorców, a także – jak czytamy – „w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez zagwarantowanie ciągłości dostaw gazu ziemnego do odbiorców”, rząd chce wprowadzić kolejne rozwiązania osłonowe umożliwiające podejmowanie działań minimalizujących negatywne skutki społeczno-gospodarcze związane z wzrostem cen gazu na rynku.
Czytaj więcej
Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w kraju, instytucje samorządowe, szpitalne, dostają nowe prognozy rachunków za gaz ziemny na 2022 r. W niektórych przypadkach podwyżki sięgają nawet kilkuset procent względem 2021 r.
Szerszy katalog podmiotów chronionych
W założeniach do projektu ustawy, ministerstwo aktywów państwowych proponuje rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej. W założeniach nie ma ujętego katalogu, ale może chodzić o szpitale, szkoły, Domy Opieki Społecznej. Mają zostać także wprowadzone mechanizmy rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla nowego katalogu odbiorców taryfowych.