Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.07.2025 00:30 Publikacja: 06.11.2021 10:55
Foto: Bloomberg
Postępowanie prowadzone jest przez niemiecki organ regulacyjny – Federalną Agencję ds. Sieci (Bundesnetzagentur, BNetzA), a Polska jest jednym z krajów zaangażowanych w konsultacje. Opinia dotyczy zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw energii w danym państwie członkowskim i w Unii Europejskiej w związku z certyfikacją Nord Stream 2.
W dokumencie Prezes URE wskazuje między innymi na zagrożenia i ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu do państw członkowskich Unii Europejskiej - w tym do Polski. Zagrożenia te mogą wynikać zarówno z samego funkcjonowania gazociągu NS2, jak i z certyfikowania spółki Nord Stream 2 AG, właściciela gazociągu, jako operatora tego gazociągu w tzw. modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego. URE podkreśla w liście intencje rosyjskiej strony wskazując, że Gazprom zarezerwował jedynie 1/3 dostępnej mocy na Gazociągu Jamalskim. Dane URE pochodzą z przed 19 października. Patrząc jednak na dane z początku listopada Gazprom nie zarezerwował mocy przesyłowych na Gazociągu Jamalskim na trzy kolejne kwartały 2022 r., w punkcie wejścia do systemu w miejscowości Kondratki. Podobnie jest – jak alarmuje URE – w przypadku gazociągu przesyłowych prowadzonych na zachód przez Ukrainę.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jeśli prezydent USA zrealizuje swoje groźby wobec Rosji, może doprowadzić do zmniejszenia światowej podaży surow...
Gazociąg na północy Syberii wyleciał w powietrze dwa dni temu, ale Gazprom, do którego należy, nabrał wody w ust...
Orlen i Naftogaz podpisały nowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG. Gaz będzie regazyfikowany w gazoporcie w...
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodat...
W pierwszej połowie tego roku eksport rosyjskiego gazu do Europy spadł do poziomu z początku lat 70. XX wieku, k...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas