Gazociąg TANAP jest gotowy

Publikacja: 11.05.2018 18:31

Gazociąg TANAP jest gotowy

Foto: A worker watches as side-boom tractors lower welded pipe sections in a trench at the 68.5km point during the construction of the Trans Adriatic gas pipeline in Chamilo, Greece, on Thursday, Feb. 23, 2017. The Trans Adriatic Pipeline (TAP) will transpor...

Za miesiąc rozpocznie pracę Gazociąg Trans Anatolijski. To główna składowa Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję.

– TANAP zostanie oddany do użytku 12 czerwca – poinformował dziś Berat  Albairak minister energetyki Turcji.

TANAP liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej i biegnie przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku. Wśród akcjonariuszy TANAP 51 proc. akcji ma spółka „Południowy Korytarz Gazowy”, turecki operator gazowy Botas – 30 proc., BP – 12 proc. i SOCAR  Turkey Enerji (spółka zależna azerskiego SOCAR) – 7 proc..

Projekt Południowego Korytarza jest priorytetem Brukseli od 2017 r. Gaz ze złoża azerskiego Szach Deniz przez Gruzję, Turcję i Grecję trafi, z ominięciem Rosji, do krajów Europy Zachodniej. Inwestycja składa się z trzech gazociągów i ma kosztować ok. 40 mld dol.

Południowy Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP) którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Jego budowa ruszyła w czerwcu 2015 r i ma zostać zakończona w 2019 r.

Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy. Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończy się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynie do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Całość może transportować od 16 mld m3 do 32 mld m3 rocznie.

Turcja już zakontraktowała dostawy 17 mln m3 surowca dziennie, Włochy 22 mln m3 gazu, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3.

Za miesiąc rozpocznie pracę Gazociąg Trans Anatolijski. To główna składowa Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję.

– TANAP zostanie oddany do użytku 12 czerwca – poinformował dziś Berat  Albairak minister energetyki Turcji.

Pozostało 87% artykułu
Gaz
Niemcy zrywają wszystkie umowy z Gazpromem. Zapolują na pieniądze koncernu
Gaz
Czy Gazprom powstanie z kolan? Do wcześniejszych porażek dodał właśnie kolejną
Gaz
Inwestorzy nie wierzą w Gazprom. Od początku roku stracił jedną czwartą wartości
Gaz
Zaskakujący pomysł Brukseli: gaz do Unii przez Ukrainę, ale od nowego dostawcy
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Gaz
Angela Merkel może odpowiedzieć za gazowy szantaż Putina
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży