Gazprom pozwał UOKiK

Rosyjski koncern odwołał się do sądu od decyzji polskiego urzędu antymonopolowego, nakładającej karę 213 mln zł za nieudzielenie wymaganej informacji.

Publikacja: 31.08.2020 16:28

Gazprom pozwał UOKiK

Foto: Adobe Stock

„W dniu 24 sierpnia 2020 roku Gazprom złożył apelacje do właściwego sądu w Polsce od orzeczeń polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o ograniczeniu Gazpromowi dostępu do dowodów zebranych w toku śledztwa w sprawie domniemanej koncentracji Gazpromu i inwestorów zagranicznych w trakcie realizacji projektu Nord Stream 2 – głosi dzisiejszy komunikat rosyjskiego koncernu.

UOKiK w maju ubiegłego roku przedstawił zarzuty Gazpromowi i pięciu partnerom projektu gazociągu Nord Stream 2 – OMV (Austria), Wintershall, Uniper (Niemcy), Shell (Holandia) i Engie (Francja) – o naruszenie polskich przepisów antymonopolowych w związku z finansowaniem budowy gazociągu.

""

iStock

energia.rp.pl

W listopadzie regulator nałożył na francuską firmę Engie 172 mln PLN (ok. 45 mln dol.) grzywny za nieudostępnienie dokumentów i informacji, o które prosił polski urząd. W 2019 r UOKiK zwrócił się również do Gazpromu z prośbą o przekazanie nowych informacji w ramach śledztwa w sprawie Nord Stream 2. Rosyjski koncern w odpowiedzi na to, zwrócił się o uzasadnienie takiego żądania, a następnie odmówił przekazania Polsce wymaganych dokumentów.

W rezultacie na początku sierpnia UOKiK nałożył na Gazprom karę 213 mln zł (równowartość 50 mln euro) za brak współpracy w sprawie Nord Stream 2. Jest to maksymalna sankcja przewidziana przez ustawodawstwo danego kraju za nieudzielenie informacji.

Zdaniem Gazpromu informacje, o które zwrócił się UOKiK, nie mają związku z przedmiotem śledztwa antymonopolowego. Taką taktykę w kontaktach z UOKiK Rosjanie prezentowali od początku.

Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni