O megazłoże ropy w Rosji powalczą też Hindusi

W przetargu na zagospodarowanie złoża Triebsa i Titowa w zachodniej Syberii wystartował nieoczekiwanie indyjski koncern ONGC - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant"

Publikacja: 22.09.2010 13:23

O megazłoże ropy w Rosji powalczą też Hindusi

Foto: AFP

O koncesję powalczy z [b][link=http://www.rp.pl/artykul/538504.html]TNK-BP, Łukoilem, Surgutnieftiegazem, Basznieftem oraz Gazpromem Nieft[/link][/b].

Jednym z podmiotów, który złożyły w terminie (do godziny 16 w poniedziałek 20 września) ofertę zagospodarowania największego złoża ropy naftowej w Rosji jest rosyjska spółka Nord Imperial, która należy do Oil and Natural Gas Corporation.

[b]ONGC to[/b] wielki, kontrolowany w ponad 74 proc. przez rząd Indii koncern paliwowy (zajmuje 402 pozycję na liście Fortune Global 500). Odpowiada za około [b]77 proc. indyjskiego wydobycia ropy naftowej i 81 proc. gazu ziemnego.[/b]

[b]Za faworyta przetargu uchodzi Łukoil. [/b]Ale szanse ONGC nie są wcale zerowe. W opinii analityków dość prawdopodobne jest bowiem, że Łukoil, aby uzyskać kontrakt na zagospodarowanie gigantycznego pola naftowego, będzie musiał utworzyć konsorcjum z którymś z obecnych rywali. Najprawdopodobniej będzie nim właśnie koncern z Indii. Złoże Triebsa i Titowa, które znajduje się w Nienieckim Okręgu Autonomicznym (na zachodzie Syberii) zawiera - jak wynika z szacunków - co najmniej 152 mln ton ropy naftowej (11,5 mld baryłek).

Według innych analiz znajdować się w nim może nawet 230 mln ton surowców. Czyni to je jednym z największych złóż tego typu na świecie i największym w Rosji (prawie jedna czwarta wszystkich zasobów ropy w kraju).

Cena wywoławcza w przetargu na zagospodarowanie tego pola naftowego to [b]18,171 mld rubli (1,76 mld zł)[/b]. Według nieoficjalnych informacji rząd w Moskwie oczekuje jednak za złoże Triebsa i Titowa co najmniej 60 mld rubli (ponad 5,8 mld zł). Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 2 grudnia 2010 r.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie