[i]Dominika Rowińska, senior associate w Kancelarii Radców Prawnych Stopczyk & Mikulski sp. k.[/i]
Niewątpliwie gwarantem sprawnego zakończenia prawnego aspektu inwestycji biogazowej jest odpowiednio przygotowana platforma prawno-organizacyjna do realizacji takiej inwestycji. Aspekt prawny może bowiem wywołać zaniepokojenie, zwłaszcza z uwagi na duże rozproszenie regulacji prawnych dotyczących tego zagadnienia.
Szereg wymogów jest ukształtowanych przykładowo w ustawie – Prawo energetyczne, ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ustawie – Prawo budowlane, ustawie o odpadach. Z powyższych regulacji wynika, że do podstawowych obowiązków przedsiębiorcy należy przede wszystkim wybór lokalizacji biogazowni, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, pozwolenia na budowę, koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub wpisu do rejestru, zawarcie umowy o przyłączenie do sieci itd.
[srodtytul]Wybór lokalizacji biogazowni[/srodtytul]
Wybór lokalizacji biogazowni powinien być poprzedzony weryfikacją planów gminy. Lokalizacja biogazowni musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) jest podstawowym narzędziem planistycznym, za pomocą którego w sposób wiążący ustala się przeznaczenie terenu na określone cele. Jeżeli dla danego obszaru brak mpzp, przedsiębiorca powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.