3 pytania do Józefa Potery

- Wstępne założenia mówią, że w tym miejscu może być złoże, jednak to, jak duże ono jest i czy wydobycie na skalę przemysłową będzie opłacalne dowiemy się po wykonaniu odwiertu i przeprowadzeniu wszystkich testów - mówi o odwiercie Dukla-1 Józef Potera, dyrektor geologii i rozwoju PGNiG Oddział w Sanoku

Publikacja: 17.06.2011 09:00

Energianews.pl: Dlaczego PGNiG zdecydowało się na przeprowadzanie jednego z najgłębszych w Polsce odwiertów poszukiwawczych o nazwie Dukla-1?

Józef Potera:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od pewnego czasu realizuje strategię, która najogólniej rzecz mówiąc polega na wznowieniu poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego w części Karpat znajdujących się na obszarze województwa podkarpackiego. O ile jednak w dziewiętnastym i dwudziestym wieku odwierty i wydobycie realizowano na głębokości do 1-1,5 tysiąca metrów, o tyle obecnie chcemy badać wgłębną budowę Karpat, czyli przeprowadzać poszukiwania do głębokości 4-6 tysięcy metrów. Dukla-1 jest drugim głębokim odwiertem realizowanym w 2011 r. na tym terenie. Pierwszy to Niebieszczany-1 znajdujący się w pobliżu Sanoka. Jego obecna głębokość wynosi około 4 tysięcy metrów.

Dukla-1 ma mieć głębokość 5,5 tysiąca metrów. Ile potrwa wykonanie tego odwiertu i ile osób musi przy nim pracować?

Prace wiertnicze zaczęliśmy kilka dni temu. Potrwają około 8 miesięcy. Po ich zakończeniu, 3-4 miesiące zajmą próby złożowe. Przez niespełna rok przy pracach wiertniczych zatrudnienie znajdzie około 70 osób.

Koszt tych prac to około 70 mln zł. Jakie są szanse, że przyniosą pozytywny efekt w postaci odkrycia złóż ropy lub gazu?

Zanim ruszyliśmy z pracami, przeprowadziliśmy badania sejsmiczne, na podstawie których dokonaliśmy wyboru najlepszego miejsca do przeprowadzenia odwiertu. Wstępne założenia mówią, że w tym miejscu może być złoże, jednak to, jak duże ono jest i czy wydobycie na skalę przemysłową będzie opłacalne dowiemy się po wykonaniu odwiertu i przeprowadzeniu wszystkich testów.

Dziękuję za rozmowę

Energianews.pl: Dlaczego PGNiG zdecydowało się na przeprowadzanie jednego z najgłębszych w Polsce odwiertów poszukiwawczych o nazwie Dukla-1?

Józef Potera:

Pozostało 92% artykułu
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Energetyka
Rekordowe rządowe subsydia energetyki. Wszystko przez kryzys energetyczny
Energetyka
Inwestycja z pomocą banku