Polska spółka zyska dostęp do złóż gazu łupkowego w USA

Polska spółka zyska dostęp do złóż gazu łupkowego w USA

Publikacja: 12.09.2011 02:32

Polska spółka zyska dostęp do złóż gazu łupkowego w USA

Foto: ROL

Jak dowiedziała się „Rz", największa polska firma paliwowa PKN Orlen uzgodniła warunki porozumienia z kanadyjskim koncernem EnCana o współpracy przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego. PKN Orlen, oddając część udziałów w swoich koncesjach na Lubelszczyźnie, zyska udziały w złożach łupkowych należących do kanadyjskiego potentata w USA.

Jeszcze we wrześniu rada nadzorcza polskiego koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa może zatwierdzić ostatecznie umowę w tej sprawie.

– Mając takiego partnera, szybciej będziemy mogli pozyskać ten surowiec na skalę przemysłową – mówi „Rz" osoba zbliżona do polskiej spółki. Oficjalnie firma nie chce komentować tej umowy.

15 mln dol. to koszt jednego odwiertu. Łączna wartość na polskich koncesjach może wynieść 3 mld dol.

Dla PKN Orlen umowa z EnCaną będzie miała przełomowe znaczenie nie tylko dlatego, że po raz pierwszy polska spółka zyska dostęp do amerykańskich złóż łupkowych, ale też dlatego, że będzie mieć w Polsce partnera, z którym podzieli się ryzykiem inwestycyjnym.

Według ustaleń „Rz" Kanadyjczycy zgodzili się pokryć znaczną część kosztów prac poszukiwawczych. Orlen zamierza rozpocząć je już jesienią. To istotne, bo obecnie wydatki na wykonanie jednego pełnego odwiertu w złożach łupkowych szacuje się na

15 mln dolarów. A zwykle w ramach tzw. zobowiązań koncesyjnych każda firma musi wykonać co najmniej trzy na każdej koncesji. Łączne koszty odwiertów na polskich koncesjach szacowane są na ok. 3 mld dolarów.

Orlen, nawiązując współpracę z Kanadyjczykami, zdecydował się na taki sam zabieg jak inni zagraniczni potentaci działający w Polsce. Jeden z czołowych koncernów paliwowych ExxonMobil działa w naszym kraju wspólnie z francuskim Totalem, a brytyjski 3Legs Resources z amerykańskim Conoco Phillips. To właśnie to ostatnie konsorcjum poinformowało jako pierwsze w Polsce o uruchomieniu testowej produkcji gazu z łupków na Pomorzu.

Według amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA) Polska może mieć 5,3 bln m sześc. gazu łupkowego, najwięcej w Europie. To wstępne prognozy i dopiero po wykonaniu kilkudziesięciu odwiertów będzie można bardziej precyzyjnie określić nie tylko wielkość złóż, ale i możliwości produkcji gazu na skalę przemysłową.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach