Wysokie koszty CCS

Farmy wiatrowe i elektrownie nuklearne mają podobne koszty inwestycyjne dla energii – ocenia australijski raport

Publikacja: 02.11.2011 15:56

Wysokie koszty CCS

Foto: Bloomberg

Global CCS Institute ocenił koszty technologii pozwalających na ograniczenie przez energetykę emisji dwutlenku węgla. Przekonuje, że wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla pod ziemią (CCS) jest nadal tańsze od najdroższych technologii w energetyce odnawialnej.

Koszt energii  z elektrowni węglowych stosujących CCS wynosi 89-139 dol. za MWh – podaje raport Instytutu. W przypadku elektrowni gazowych z CCS cena  ta spada do 107-119 dol. za MWh. Dla porównania energia z farm wiatrowych na lądzie kosztuje 67-86 dol. za MWh, z elektrowni jądrowych 68-94 dol. za MWh .

Autorzy raportu dla swoich obliczeń uwzględnili tylko inwestycje w elektrownie powyżej 50 MW mocy wybudowane w latach 2008-2010. Przyjęto jednakowe zasady obliczenia kosztów pozyskania kapitału, uwzględniono efektywność instalacji oraz długość ich cyklu działania.

- Trzeba zaznaczyć, że koszty nowych technologii, które nie osiągnęły pełnej dojrzałości,  takich jak CCS, będą w przyszłości niższe – dodaje Barry Jones, dyrektor global CCS Institute.

Za najdroższe technologie uznano elektrownie słoneczne, gdzie cena za 1 MWh zaczyna się 185 dol., zaś przy farmach wiatrowych off-shore zaczyna się od  146 dol.

Porównywalne koszty z elektrowniami węglowymi ma tylko geotermia i elektrownie wodne – wynika z raportu. W przypadku obu tych technologii koszty w przeliczeniu na MWh nie przekraczają 61 dol.

Raport oblicza też opłacalność inwestycji w przeliczeniu na uniknięte emisje CO

2

. W tym przypadku najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie geotermii, hydroelektrowni i farm wiatrowych na lądzie.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?