Ophir Energy, firma w której 10,2 proc. udziałów posiada Jan Kulczyk (poprzez Kulczyk Investments), podała że posiadane przez nią w Tanzanii złoża błękitnego paliwa mogą być nawet dwukrotnie większe od pierwotnie prognozowanych. Według najnowszych szacunków na obszarze koncesji o nazwie Block 1 może znajdować się 4-9 bln stóp sześc. tego surowca (113-255 mld m sześc.). Wcześniejsze dane mówiły o 2-6 bln stóp sześc.

Nowe dane dotyczące wielkości złóż gazu w Tanzanii są na tyle duże, że Ophir Energy rozważa w tym kraju budowę dwóch terminali służących do skraplania surowca i eksportowania go na rynki międzynarodowe. Dotychczas zakładano, że powstanie tylko jeden tego typu obiekt.

Ophir Energy posiada koncesje na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu w 10 afrykańskich krajach. Poza Tanzanią ma je w: Gwinei Równikowej, Senegalu, Kongo, Gabon-Mbeli, Madagaskarze, Saharze Zachodniej, Somalii, Keni oraz Ugandzie. Spółka, której akcje notowane sa na londyńskiej giełdzie, prowadzi w wymienionych krajach 22 projekty inwestycyjne, skupiając się przede wszystkim na wierceniach głębinowych. Wśród partnerów Ophir Energy znajdują się wiodący inwestorzy branżowi tacy jak Petrobras oraz British Gas.

W Polsce najbardziej znaną inwestycją Kulczyka w spółkę z sektora poszukiwawczo-wydobywczego jest KOV, którego akcje są notowane na GPW. Biznesmen posiada pośrednio w tym podmiocie niepełna połowę udziałów. Jest też akcjonariuszem Aurelian Oil&Gas (ma 13,7 proc. udziałów), który prowadzi m.in. poszukiwania gazu ze złóż konwencjonalnych w Polsce.