Rozwój branży poszukiwawczo-wydobywczej w Polsce, związany chociażby z rosnąca liczbą odwiertów w skałach łupkowych, powoduje, że coraz więcej firm stara się tworzyć rozwiązania specyficzne dla tego sektora. Na sukces w tej dziedzinie liczy m.in. Baltic Ceramics, który wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Warszawską zabiega o dotacje w ramach programu Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy.
– Chodzi o uzyskanie wsparcia na opracowanie technologii do produkcji lekkich i ultralekkich proppantów ceramicznych o najwyższej wytrzymałości na zgniatanie i jednocześnie o jak najniższym ciężarze właściwym. Będzie to trzyletni program badawczy – mówi Piotr Woźniak, prezes Baltic Ceramics.
Proppanty to materiał ceramiczny wykorzystywany w tzw. zabiegach szczelinowania hydraulicznego stosowanych głównie przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu i ropy ze skał łupkowych. Spółka do wydania decyzji o przyznaniu jej dotacji nie chce informować, o jakie dokładnie wsparcie wnioskuje.
Niezależnie od tego do końca roku zamierza wybudować zakład wytwarzający proppanty w Żarach niedaleko Zielonej Góry, o możliwościach produkcyjnych 10 tys. ton rocznie. Baltic Ceramics jest już właścicielem złóż gliny, surowca niezbędnego w ich produkcji.
– Szacujemy, że koszt tej inwestycji wyniesie ok. 3 mln dol. Projekt chcemy sfinansować z nowej emisji akcji – mówi Dariusz Janus, prezes LST Capital, giełdowej firmy mającej większościowy pakiet Baltic Ceramics.