We wtorek w Gdańsku odbyły się wysłuchania publiczne nt. poszukiwania gazu z łupków zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska w ramach kampanii "Porozmawiajmy o łupkach".
Podczas briefingu prasowego Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, powołując się na badania przeprowadzone w sierpniu br. przez TNS Polska wśród mieszkańców gmin objętych koncesjami w Polsce północnej i na Lubelszczyźnie, poinformował, że prawie 60 procent pytanych akceptuje wydobywanie gazu z łupków w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
"Odpowiedzi udzielone przez ankietowanych pokazują, że akceptacja społeczna dla prowadzonych poszukiwań, wśród mieszkańców gmin objętych tymi pracami, jest bardzo wysoka" - ocenił Wozniak.
Przeciwnych wydobyciu gazu było 7 procent respondentów. Jak wynika z badań, większość mieszkańców Polski północnej i Lubelszczyzny uważa, że polskie prawo zapewni środowisku ochronę. 86 proc. badanych zgodziło się ze zdaniem, że wydobycie gazu z łupków częściowo uniezależniłoby nasz kraj od dostaw surowców energetycznych z zagranicy. Jako największe zagrożenia zw. z gazem z łupków pytani wskazali: degradację środowiska, zanieczyszczenie wody i zagrożenia związane z wstrząsami, wybuchami i osuwiskami.
Badanie przeprowadzono na grupie 1101 osób od 19 do 24 sierpnia 2013 roku techniką wywiadów telefonicznych.