Reklama
Rozwiń

Więcej gazu z Kataru?

Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie oficjalnej wizyty w Katarze w rozmowach z emirem Tamimem bin Hamadem Al-Thanim poruszał m.in. temat umowy na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski.

Publikacja: 09.12.2013 17:46

Więcej gazu z Kataru?

Foto: PAP/serwis codzienny, Jacek Turczyk Jac Jacek Turczyk

Umowa została zawarta pomiędzy PGNiG, a spółką Qatargas i przewiduje dostawy do budowanego obecnie w Świnoujściu terminala, począwszy od 2015 r. będzie to 1,6 mld m

3

. surowca rocznie.

- To rozmowy dotyczące wykonania umowy z korzyścią dla obu stron - powiedział polskim dziennikarzom prezydent Komorowski.

Jego zdaniem umowa jest ważna także w kontekście dostaw gazu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. - Mam również na myśli Ukrainę - dodał prezydent.

Reklama
Reklama

Równolegle rozmowy z Qatqrgas i Qatar Investment Authority prowadzi wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Pytany o możliwość renegocjacji ceny LNG, którą ustalono na poziomie znacznie powyżej płaconej obecnie przez PGNiG Gazpromowi, minister Tamborski stwierdził, że cena jest tylko jednym z elementów kontraktu.

Może to oznaczać, że rozmowy zmierzają w kierunku zwiększenia dostaw LNG do Polski, powiązanego z obniżką ceny. Sprowadzony gaz moglibyśmy sprzedawać na rynkach trzecich.

Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie swojej wizyty w krajach Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie) oprócz spotkań oficjalnych z ich przywódcami, uczestniczy w forach gospodarczych z udziałem przedstawicieli biznesu. Prezydentowi towarzyszy grupa ok. 40 przedstawicieli polskich firm, prowadzących już interesy w krajach Zatoki lub szukających możliwości współpracy. Wszystkie trzy państwa dzięki dobrej koniunkturze na surowce energetyczne notują wysoki wzrost gospodarczy. Jednocześnie rozwijają projekty, mające zmniejszyć zależność ich gospodarek od eksportu ropy i gazu.

Najsilniejszym gospodarczo krajem regionu jest Arabia Saudyjska. Jej wymiana handlowa z Polską miała w 2012 r. wartość 623 mln dol. jest to poziom bliski osiągniętemu w 2008 r. (637 mln dol.), czyli ostatnim przed kryzysem finansowym, po którym nastąpiło załamanie i spadek o ponad połowę.

Podobnie mocno zmniejszyły się nasze obroty w handlu z Katarem i ZEA. Również w ich przypadku wartość wymiany powoli zbliża się do poziomów sprzed kryzysu.

Umowa została zawarta pomiędzy PGNiG, a spółką Qatargas i przewiduje dostawy do budowanego obecnie w Świnoujściu terminala, począwszy od 2015 r. będzie to 1,6 mld m

. surowca rocznie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama