PKN Orlen wykonał dziewiąty łupkowy odwiert

Płocki koncern zakończył prace przy odwiercie o nazwie Stoczek-OU1. Wstępne wyniki na razie pozwalają jednie stwierdzić, że kontynuacja poszukiwań jest uzasadniona.

Publikacja: 15.01.2014 10:46

PKN Orlen wykonał dziewiąty łupkowy odwiert

Foto: Bloomberg

Orlen Upstream, firma zależna od PKN Orlen odpowiedzialna za łupkowe poszukiwania w Polsce, zakończyła wykonywanie dziewiątego odwiertu o nazwie Stoczek-OU1. Znajduje się on na obszarze koncesji Wodynie-Łuków na granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. Prace były realizowane zgodnie z harmonogramem, a odwiert osiągnął głębokość 3,14 tys. metrów.

- Po wykonaniu otworu Stoczek-OU1 możemy stwierdzić, że nasze zainteresowanie nagromadzeniami węglowodorów w obrębie Basenu Podlaskiego jest uzasadnione. Parametry otworu i wstępne wnioski pozwalają na planowanie dalszych prac w tej lokalizacji - twierdzi Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.

Prace przy odwiercie Stoczek-OU1 wykonywano miesiąc przy pomocy urządzenia Bentec 450T. PKN Orlen podaje, że z dolnej części otworu pobrano około 200 m rdzenia skalnego do laboratoryjnej analizy. Od połowy grudnia trwały prace związane z rurowaniem i cementowaniem ścian otworu. Wykonywane były także obszerne badania geofizyczne, które mają posłużyć m.in. do zaprojektowania otworu horyzontalnego, a następnie tzw. zabiegu szczelinowania hydraulicznego.

PKN Orlen myśli o dalszych inwestycjach w łupki. - Na ten rok planujemy wykonanie trzech odwiertów pionowych i jednego poziomego, plus warunkowo zwiększenie liczby odwiertów jeśli sytuacja, w tym administracyjna, na to pozwoli - powiedział tydzień temu na komisji sejmowej Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Koncern w latach 2013-2017 zamierza zainwestować w poszukiwania i wydobycie gazu oraz ropy do 5,1 mld zł. W ramach puli podstawowej w wysokości 2,4 mld zł spółka planuje m.in. wykonanie co najmniej 50 odwiertów na posiadanych koncesjach. Dodatkowa pula środków w wysokości 2,7 mld zł może, w zależności od wyników prac, zostać przeznaczona na kolejne odwierty, a także na nabycie dodatkowych koncesji oraz potencjalnie fuzje i przejęcia.

Jak przyspieszyć wydobycie gazu łupkowego

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro