Dziesięć łupkowych zaleceń

Polska przy poszukiwaniach niekonwencjonalnych złóż musi stosować sprawdzone zasady.

Publikacja: 19.02.2014 04:23

Dziesięć łupkowych zaleceń

Foto: Fotorzepa, Bartlomiej Żurawski Bartlomiej Żurawski

Stany Zjednoczone i Kanada to na razie jedyne kraje na świecie, w których wydobywa się na skalę przemysłową gaz i ropę ze skał łupkowych. Ich sukces był możliwy dzięki przyjaznemu ułożeniu zasad gry dla tego segmentu rynku.

„Rz" dotarła do raportu ekspertów The Boston Consulting Group, którzy na przykładzie obu państw opracowali uniwersalne wytyczne dla każdego rządu chcącego rozwijać przemysł łupkowy.

– Zebrane obserwacje posłużyły nam do opracowania dekalogu zasad niezbędnych do tego, żeby powstały warunki sprzyjające bezpiecznemu i szybkiemu rozwojowi wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych – mówi Jacek Libucha, partner w BCG.

Dodaje, że zapowiedziane niedawno zmiany w prawie górniczym i geologicznym oraz nowe podejście do łupkowych podatków zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów.

Dekalog według BCG

Eksperci za konieczne uważają m.in. stworzenie systemu koncesji, który uwzględnia specyfikę poszukiwań i wydobycia łupkowych złóż, w tym konieczność wykonywania bardzo dużej liczby odwiertów. Kolejna sprawa to zezwalanie na tzw. szczelinowanie hydrauliczne w fazie poszukiwania i rozpoznania złóż.

Należy też stworzyć i rozwinąć system monitorowania stanu środowiska i nadzorowania wpływu wierceń na otoczenie. W Polsce zapowiedzi i działania w zakresie wymienionych trzech zaleceń wydają się iść we właściwym kierunku.

Dużo gorzej jest z zagwarantowaniem przejrzystych i sprawnych mechanizmów wydania zezwoleń i decyzji środowiskowych. – Z naszych rozmów z inwestorami poszukującymi gazu łupkowego w Polsce wynika, że właśnie ten obszar oceniali oni dotąd jako najtrudniejszy i najbardziej problematyczny – mówi Libucha.

Kolejne zalecenia obejmują wypracowanie prostego i stabilnego systemu fiskalnego, zachęcania inwestorów, by na etapie poszukiwań korzystali ze sprawdzonych wykonawców wierceń i usług oraz promowanie kooperacji i wymiany informacji. Również w tych obszarach Polska zdaje się iść w dobrym kierunku.

Słabiej jest z przygotowaniem zaplecza logistycznego i infrastrukturalnego, które będzie niezbędne dla wydobywania surowca na skalę przemysłową. W tym przypadku opóźnienia można jednak tłumaczyć tym, że nasze poszukiwania są jeszcze na bardzo wstępnym etapie.

Dwa ostanie przykazania dotyczą stworzenia precyzyjnej strategii dostarczania, oczyszczania i pozbywania się wody oraz budowania partnerstwa z władzami samorządowymi i lokalnymi społecznościami. W Polsce w obu przypadkach konieczne są dalsze intensywne prace nad ich wcieleniem w życie.

Liderzy rynku

W BCG oceniają, że nasz kraj (poza USA i Kanadą) jest w gronie sześciu światowych liderów w łupkowych poszukiwaniach.

– W podobnym czasie co w Polsce prace ruszyły w Argentynie, Chinach, Australii, w Republice Południowej Afryki i na Ukrainie. Każde z tych państw mierzy się ze swoimi wyzwaniami. W Polsce jest to kwestia przepisów, w innych przeszkody dotyczą sytuacji politycznej lub społecznej – uważa Libucha.

Dodaje, że pod względem technologicznym i finansowym obiecująco wygląda zwłaszcza sytuacja w Argentynie, gdzie zasoby, które udało się przebadać, okazały się zdatne do komercyjnej eksploatacji i pojawiła się pierwsza marginalna produkcja. W tym kraju wykonano już ponad 90 odwiertów, a największy z zaangażowanych koncernów YPF zapowiedział, że wyda do końca 2017 r. ponad 25 mld dol. na łupkowe inwestycje.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, t.furman@rp.pl

Ciągle mamy za mało odwiertów poszukiwawczych

W ostatnich trzech latach w Polsce wykonano 56 łupkowych odwiertów. Aby w miarę precyzyjnie oszacować zasoby gazu i możliwości ich wydobycia, potrzeba odwiertów co najmniej dwa razy tyle. Ubiegły rok, zamiast przyśpieszania poszukiwań, przyniósł jednak ich spowolnienie. Powszechnie się uważa, że przyczyną była niepewna sytuacja związana z brakiem regulacji określających zasady działania firm na łupkowym rynku. Przyśpieszenie prac nad nowymi przepisami ma wkrótce ten stan zmienić.

Stany Zjednoczone i Kanada to na razie jedyne kraje na świecie, w których wydobywa się na skalę przemysłową gaz i ropę ze skał łupkowych. Ich sukces był możliwy dzięki przyjaznemu ułożeniu zasad gry dla tego segmentu rynku.

„Rz" dotarła do raportu ekspertów The Boston Consulting Group, którzy na przykładzie obu państw opracowali uniwersalne wytyczne dla każdego rządu chcącego rozwijać przemysł łupkowy.

Pozostało 88% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie