Podziemny Magazyn Gazu w Husowie jest rozbudowywany. Po zakończeniu inwestycji w lipcu pojemność magazynu wzrośnie o 100 mln m sześc. Aktualnie można tam magazynować 400 mln m sześc.
"Dzięki takim inwestycjom jak ta w Husowie, (...) trudno byłoby dzisiaj Polskę zaszantażować przerwaniem dostaw gazu" – podkreślił premier.
Zaznaczył, że - oprócz magazynów - dla bezpieczeństwa energetycznego ważne są "połączenia transgraniczne, interkonektory i kluczowa inwestycja, czyli gazoport w Świnoujściu". "To są przykłady, jak w ostatnich latach Polska wykorzystała ten moment krytyczny sprzed sześciu lat, kiedy Europa została dotknięta takim gazowym kryzysem. Też było to związane z sytuacja między Ukrainą a Rosją" – przypomniał.
Zdaniem szefa rządu "Polska może dzisiaj (...) być przykładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas unia energetyczna w Europie". "Jeśli przekonamy Unię Europejską, żeby w podobnych proporcjach, z podobnymi pomysłami, potraktowano cały kontynent, tak jak my potraktowaliśmy Polskę, to wtedy mielibyśmy poczucie, że cała Europa jest zdolna do prowadzenia w pełni niezależnej polityki energetycznej" – zaznaczył.
W ocenie premiera w Polsce równomiernie inwestuje się we wszystkie możliwe segmenty struktury gazowej i energetycznej. "Możemy do Polski przywieźć każdego polityka europejskiego i pokazać, że (...) serio traktujemy kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Naprawdę inwestujemy miliardy złotych i naprawdę u nas powstaje najnowocześniejsza infrastruktura gazowa i przesyłowa. To daje nam więcej argumentów w czasie tej europejskiej debaty na temat unii energetycznej" – zauważył.