Na znaczeniu zyskuje też Ameryka Północna, gdzie dzięki rewolucji łupkowej rozpoczyna się boom inwestycyjny – stwierdzili uczestniczy panelu „Konkurencyjna chemia w Europie" podczas Europejskiego Kongresu Katowickiego w Katowicach.

- Europa odpowiada za 24 proc. globalnej produkcji chemicznej, a Polska w tej całej układance stanowi zaledwie 2 proc. To dość mało. Warto jednak zaznaczyć, że od lat 90. nie było w naszym kraju żadnego roku spadkowego, tzn. produkcja sprzedana rosła z roku na rok. To pokazuje, jak duży potencjał tkwi w tym segmencie. I to pomimo tego, że takie czynniki jak unijna polityka klimatyczna, hamują nasz rozwój – powiedział Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Polskie firmy chemiczne coraz chętniej realizują projekty poza Unią Europejską. W Kanadzie zainwestował PKN Orlen, kupując kanadyjską spółkę TriOil Resources, zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. Wkrótce dokupi kolejne aktywa w tym regionie.

– Sąsiadują one z tymi aktywami, które już nabyliśmy i pozwalają nam na podwojenie potencjału wydobywczego. Daleko nam jeszcze do tuzów tego rynku, ale ta decyzja stawia nas zupełnie w innym miejscu na światowym rynku – skwitował Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen. Dodał, że w jego ocenie ropa naftowa, jako surowiec dla przemysłu petrochemicznego, będzie tracić na znaczeniu na rzecz gazu. – Pytanie tylko, jak Polska do tej zmiany się przygotuje – odparł Chełmiński. Z tą opinią nie zgodził się Tomasz Zieliński: - Ropa wciąż będzie miała ogromne znaczenie i nie przypuszczam, by kiedykolwiek została wyparta przez gaz – skwitował.

Ceny surowców są kluczowe dla konkurencyjności branży chemicznej, a te inaczej wyglądają w różnych częściach świata. – 10 lat temu koszty etylenu były podobne na całym świecie. Dziś koszty te wyglądają inaczej w USA, inaczej w Azji, a jeszcze inaczej w Europie. Na tym tle Europa nie wypada dobrze. To pokazuje, gdzie będą koncentrować się inwestycje przemysłu chemicznego – podkreślił Christoph Sikora, szef regionu Europy Centralnej w Dow Chemical.