Australia znosi podatek od CO2 i obniża ceny energii

Australijski Senat zniósł podatek od emisji CO2, krytykowany przez kompanie węglowe. To zwycięstwo konserwatywnego premiera Tony'ego Abbotta, który podczas kampanii wyborczej obiecał znieść podatek od emisji dwutlenku węgla i zapewniał wyborców, że dzięki temu będą oni płacić niższe rachunki za prąd.

Publikacja: 18.07.2014 12:17

Elektrownia węglowa w miejscowości Traralgon

Elektrownia węglowa w miejscowości Traralgon

Foto: Bloomberg

Koalicja rządowa miała jednak kłopoty z przeforsowaniem ustawy w Senacie, w którym nie ma większości. Udało się dopiero dzięki poparciu górniczego magnata Clive'a Palmera oraz innych mniejszych ugrupowań.

Za zlikwidowaniem podatku zagłosowało 39 senatorów, a przeciw było 32.

Podatek od emisji CO2 wprowadził w 2012 roku socjaldemokratyczny rząd Julii Gillard. Niemal 350 australijskich firm, które są największymi emitentami CO2 płaciło 24 dolary australijskie (22,6 dolarów amerykańskich) za każdą tonę wyemitowanego gazu. To spowodowało wzrost cen energii, a także spadek popularności partii Gillard - Australijskiej Partii Pracy (ALP). Mimo, że według australijskich mediów podatek odpowiadał za  niewielką część wzrostu cen.

Opozycja - ALP i Zieloni - protestowała przeciwko zniesieniu podatku. Podczas burzliwej debaty lider socjaldemokratów Bill Shorten, nazwał szefa rządu "środowiskowym wandalem" i zarzucił rządowi, że jako pierwszy na świecie "odwrócił się od walki ze zmianami klimatycznymi". Opozycja uważa, że zniesienie podatku szkodzi międzynarodowej reputacji Australii, a premier, który w trakcie kampanii wyborczej zmiany klimatyczne nazwał "absolutnymi bredniami" - skompromitował kraj.

Rząd natomiast argumentuje, że podatek był szkodliwy dla australijskiej gospodarki oraz dla konsumentów. Premier podkreślał, że Australia jest uzależniona energetycznie od elektrowni węglowych i zapewniał, że nowy podatek wcale nie pomaga w zmniejszaniu emisji CO2.

Jednak z raportu Australian National University wynika, że podatek działał, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat udało się zmniejszyć emisje CO2 w sektorze elektrycznym o 17 mln ton.

Premier Abbott zapewnia, że jego rząd nie zamierza odwracać się od promowania czystej energii. Podatek ma zostać zastąpiony funduszem o wartości 2,55 mld dolarów australijskich (2,39 mld dolarów amerykańskich), z którego firmom wypłacane byłyby subwencje i zachęty do korzystania z czystej energii. Przeciwko takiemu funduszowi jest jednak Clive Palmer.

Australia odpowiada za 1,5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, czyli jest pod tym względem daleko za USA czy Chinami. Mimo to ten 22-milionowy kraj jest jednym z największych emitentów tych gazów na mieszkańca. Canberra zobowiązała się do zredukowania do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych o 5 proc. w porównaniu z 2000 r.po likwidacji podatku analitycy wskazują, że jest na to bardzo mała szansa.

Koalicja rządowa miała jednak kłopoty z przeforsowaniem ustawy w Senacie, w którym nie ma większości. Udało się dopiero dzięki poparciu górniczego magnata Clive'a Palmera oraz innych mniejszych ugrupowań.

Za zlikwidowaniem podatku zagłosowało 39 senatorów, a przeciw było 32.

Pozostało 87% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie