Łukoil podejrzany w Rumunii

Decyzja Bukaresztu ma związek z dochodzeniem prowadzonym wobec rosyjskiego koncernu.

Publikacja: 06.10.2014 19:37

Decyzja Bukaresztu ma związek z dochodzeniem prowadzonym wobec rosyjskiego koncernu.

Decyzja Bukaresztu ma związek z dochodzeniem prowadzonym wobec rosyjskiego koncernu.

Foto: Bloomberg

Potwierdził to w oficjalnym komunikacie rosyjskii ambasador w Rumunii. Oleg Malginow podkreślił, że decyzja rumuńskich władz stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie całej produkcji Łukoil w tym kraju.

Jak przypomina agencja Prime, 2 października rumuńscy prokuratorzy z biura antykorupcyjnego w towarzystwie oddziału specjalnego policji dokonali przeszukania w siedzibie rafinerii Łukoil w Ploeszti. Skonfiskowali całą dokumentację księgowa i pozostawili na terenie policyjne posterunki.

Policja wyjaśniła te działania „prowadzonym śledztwem w sprawie uchylania się od płacenia podatków oraz praniu brudnych pieniędzy". W wyniku tego rumuński fiskus poniósł straty na poziomie 200 mln euro. Łukoil potwierdził fakt przeszukania.

Właścicielem rafinerii w Ploeszti (97,1 proc.) jest Lukoil Europe Holdings. Grupa ma też w Rumunii 300 stacji paliwowych. Prezes i największy udziałowiec koncernu Wagit Alekpierow ma nadzieję na sprawiedliwe decyzje.

- Pracujemy w Rumunii od 1998 r. i jesteśmy tu największą rosyjską firmą sektora paliwowo-energetycznego. Przez te wszystkie lata nie było żadnych zarzutów wobec nas ze strony rumuńskiego fiskusa ani organów sprawiedliwości. W terminie płacimy podatki i wszelkie opłaty budżetowe a także zabezpieczamy rynek rumuński produktami wysokiej jakości - stwierdził Alekpierow.

W 2013 r. rafineria wyprodukowała 1,86 mln ton produktów naftowych co stanowi 9 proc. produkcji wszystkich europejskich rafinerii koncernu. Łukoil oprócz Rosji ma je też na Ukrainie, w Bułgarii, Holandii i Włoszech (Sycylia).

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?