Arabia Saudyjska ryzykuje stawiając na obniżkę cen ropy i osłabienie USA

Saudyjczycy podjęli ryzykowną grę licząc na to, że niższe ceny ropy naftowej osłabią tempo wydobycia tego surowca w USA – twierdzą amerykańscy eksperci.

Publikacja: 14.10.2014 19:39

Riyadh

Riyadh

Foto: Bloomberg

O planach Arabii Saudyjskiej jako pierwsza w obszernym raporcie informowała agencja Reutera. Z analizy ekspertów wynikało, że Rijad postawił na krótko- i średnioterminowy spadek cen ropy naftowej, aby zwolnić tempo wydobycia ropy naftowej w USA, przede wszystkim z pokładów łupkowych. W długofalowej perspektywie zmniejszenie aktywności w Stanach Zjednoczonych wywindowałoby z powrotem ceny w górę.

Tę strategię wsparły także Iran i Irak, przy ostrej krytyce takich eksporterów ropy jak Rosja, czy Wenezuela.

Strategia Saudyjczyków opiera się na fakcie, że u podstaw łupkowego boomu leżą przede wszystkim wysokie ceny surowców energetycznych. Eksploatacja ropy drogą szczelinowania hydraulicznego jest jednak dużo droższa od odwiertów konwencjonalnych. Dalszy spadek cen ropy może sprawić, że jej wydobycie z łupków przestanie się opłacać, albo że koncerny znacznie ograniczą eksploatację.

To jednak ryzykowna próba – twierdzą eksperci. Na razie ceny ropy spadły do poziomu 85 dolarów za baryłkę, co wciąż czyni wydobycie opłacalnym. Generalnie cena surowca musiałaby przez dłuższy czas utrzymywać się poniżej 80 dolarów za baryłkę aby amerykańskie koncerny znacząco ograniczyły wydobycie w USA – uważa Gary Ross szef PIRA Energy Group.

Także Judith Dwarkin, ekonomistka specjalizująca się w problemach rynku energii w ITG Investment Research oczekuje, że stosunkowo szybko dojdzie do zrównoważenia podaży i popytu.

Analitycy zwracają uwagę także na inne czynniki stojące za spadkiem cen ropy, takie jak obniżenie prognoz wzrostu dla gospodarki globalnej przez MFW, rosnący kurs dolara oraz czynniki sezonowe związane z końcem okresu wakacyjnego.

Na razie Amerykanie cieszą się z taniejących paliw. Cena galonu zwykłej benzyny bezołowiowej spadła w wielu stanach poniżej 3 dolarów (w przeliczeniu ok 2,60 PLN za litr). Od maja br. oznacza to obniżkę w wysokości prawie 50 centów na galonie.

"Spadek cen paliw jest dramatyczny. W wielu regionach kraju ceny powróciły do poziomu nie widzianego od 2010 roku – mówi Patrick DeHaan, główny analityk rynku paliwowego portalu gasbuddy.com – kierowcy oszczędzą dzięki temu miliardy dolarów w okresie świątecznych zakupów i samych świąt".

Także Tom Kloza, główny analityk Oil Price Information Service przewiduje dalszy spadek cen paliw w kilkumiesięcznej perspektywie. Ekonomiści z kolei ostrzegają przed długofalowymi skutkami niskich cen paliw.

"Na początku będziemy obserwować stymulującą rolę niskich cen – twierdzi Diane Swonk, główna ekonomistka w firmie Mesirow Financial – jednak na dłuższą metę silny dolar i globalne powolnienie może nas dopaść poprzez spadek eksportu, zatrudnienia, a co za tym idzie – wydatków konsumenckich". Powodów do zadowolenia nie będą mieli także inwestorzy, którzy ulokowali kapitał w spółkach naftowych. Od końca czerwca akcje firm z tego sektora straciły średnio na wartości aż 16 proc.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?