Spadek emisji w UE

Emisje gazów cieplarnianych z instalacji w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) spadły w ubiegłym roku o około 4,5 proc. w porównaniu do roku 2013, poinformowała Komisja Europejska.

Publikacja: 18.05.2015 16:55

Spadek emisji w UE

Foto: Bloomberg

Według danych KE zweryfikowane emisje gazów cieplarnianych z instalacji stacjonarnych wyniosły w 2014 roku 1 812 mln ton CO

2

, co oznacza spadek w porównaniu do roku poprzedniego o 4,5 proc.

Europejski System Handlu Emisjami obejmuje ponad 11 tys. elektrowni i instalacji produkcyjnych w 28 państwach członkowskich UE, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, a także emisje z linii lotniczych oferujących loty między europejskimi portami lotniczymi.

Komentując te dane unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canete podkreślił, że nawet warunkach powrotu gospodarki europejskiej na ścieżkę wzrostu emisje nadal mogą spadać.

- To po raz kolejny pokazuje, że wzrost gospodarczy i ochrona klimatu może iść w parze - dodał i zwrócił uwagę, że w ten sposób Europa wysyła silny sygnał przed nowym globalnym porozumienia w sprawie klimatu, który według niego powinno zostać uzgodnione podczas kolejnego szczytu klimatycznego w Paryżu.

Oliver Joy, rzecznik Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zaznacza, że wpływ na spadek miała łagodna zima i związane z nią niskie zapotrzebowanie na energię. Jak zauważa był to także efekt przyrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych w UE. W ubiegłym roku zainstalowano wiatrowych mocy niż tych w technologiach gazowych i węglowych łącznie. A wszystkie moce z odnawialnych źródeł odpowiadały za ponad 79 proc. nowych instalacji energetycznych w UE w 2014 r.

Jego zdaniem błędem jest przypisywanie spadku emisji w całej UE do funkcjonowaniu systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Postuluje konieczność przeprowadzenia reform tego systemu, w tym wcześniejsze wprowadzenie mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej, która ma doprowadzić do wzrostu cen uprawnień do emisji CO

2

i tym samym skłonić inwestorów do lokowania kapitału w mniej emisyjne źródła produkcji.

Według danych KE zweryfikowane emisje gazów cieplarnianych z instalacji stacjonarnych wyniosły w 2014 roku 1 812 mln ton CO

, co oznacza spadek w porównaniu do roku poprzedniego o 4,5 proc.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka
Niemiecka gospodarka na zakręcie. Firmy straszą zwolnieniami
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz