Chiny stawiają na atom

Chiny walczą ze zmianami klimatycznymi i stawiają na energię atomową. Władze w Pekinie chcą odejść od dominującej roli węgla w tamtejszej energetyce, by zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

Aktualizacja: 07.12.2015 10:45 Publikacja: 07.12.2015 10:11

Chiny chcą odejść od dominacji węgla

Chiny chcą odejść od dominacji węgla

Foto: AFP

Pięcioletni plan rozwoju energii jądrowej zakłada, że do 2030 roku w Chinach będzie działać 110 elektrowni atomowych - informuje dziennik "China Daily", powołując się na informacje z państwowej firmy Power Construction Corporation of China, która zajmuje się planowaniem,  projektowaniem i budową elektrowni. Plan ma zostać zaaprobowany na najbliższym, marcowym posiedzeniu Kongresu Ludowego.

Obecnie w Chinach działa 30 elektrowni jądrowych, a 21 jest w fazie budowy. Według planu do 2020 roku ma powstać w sumie 80 nowych elektrowni. Władze liczą, że w 2030 roku wszystkie elektrownie jądrowe będą produkować w sumie 10 proc. całej energii elektrycznej potrzebnej Chinom. Ta inwestycje energetyczna ma kosztować rząd w Pekinie 550 mld juanów czyli około 71 mld euro.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem