Cena ropy Brent zeszła poniżej 36,2 db. Ostatni raz przydarzyło się to w 2004 r. Gospodarki krajów uzależnionych od eksportu ropy coraz gorzej to znoszą. Azerski pieniądz manat w ciągu weekendu stracił na wartości 47 proc.. dziś bank centralny wprowadził płynny kurs narodowego pieniądza.

- Zgodnie z decyzją, kurs manata będzie ustalany na podstawie popytu i podaży na rynku walutowym. Udział banku centralnego w tym rynku będzie miał miejsce zależnie od sytuacji - cytuje komunikat banku portal RBK.

Bank azerski wyjaśnia, że słabość manata jest związana z „nadmiarem na rynku surowców energetycznych a także osłabieniem wzrostu gospodarczego w krajach, które są głównymi kupującymi ropę.(...) Gwałtownie spadło dodatnie saldo handlu zagranicznego Azerbejdżanu i walutowe wpływy z innych źródeł". Oficjalny kurs manata został podniesiony ( w stosunku do kursu z 17 grudnia) o 47,63 proc. do 1,55 manata za dolara. Euro jest po 1,685 manata.

Traci też od rana rosyjski rubel. Rano na moskiewskiej giełdzie dolar zyskał 31 kopiejek i kosztował 71,31 rubli a euro (+42 kopiejki) - 77,53 rubla.

Od kilku miesięcy w poważnych kłopotach jest kazachski tenge. Waluta została zdewaluowana o 25 proc., w listopadzie, ale w połowie grudnia znów traciła. Od początku roku kazachski pieniądz stracił na wartości blisko 90 proc.